Ile kosztuje założenie pralni?

Jeśli chcemy założyć własny biznes, musimy myśleć o przyszłych klientach. Wybierać trzeba interes, który przyniesie zyski, a zainteresowanie danymi produktami będzie wzrastało.

Takim dochodowym biznesem może być otwarcie pralni, bo zainteresowanie profesjonalnym czyszczeniem odzieży i innych tkanin będzie wzrastało. Koszty trzeba liczyć na podstawie: czynszu za lokal, jego przystosowania i sprzętu piorącego, a opłaty związane z uruchomieniem firmy nie są wysokie. Ile kosztuje założenie pralni?

Podstawowe i stałe koszta inwestycji

Najważniejszymi kosztami są te za wynajem oraz utrzymanie lokalu. Ważna jest lokalizacja, aby było dużo klientów, a czynsz zależy od okolicy.
Przy tworzeniu biznesplanu musimy patrzeć, czy jesteśmy zainteresowani klientem indywidualnym czy instytucjami. Rzecz jasna musimy kupić kasę fiskalną, można też założyć terminal.

Musimy też pamiętać o mediach, takich jak woda i energia. Może się okazać, że opłaty będzie pociągało też uruchomienie i prowadzenie konta bankowego firmy. Trzeba do tego podchodzić realnie, bo koszty będą się różnić w zależności od miasta, w którym otwieramy działalność.

Wycena koniecznego sprzętu

Do wyposażenia pralni będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu i zabezpieczeń. Na taki sprzęt trzeba liczyć około 300 tysięcy złotych. Żeby zaoszczędzić możemy kupić używane maszyny zza granicy, albo odkupić je od innej, zamykanej pralni. Można oszczędzić tak ponad 100 tysięcy złotych.

Na wycenę sprzętu wpływ będzie miało też to, czy otwieramy pralnię chemiczną czy wodną.
Najważniejszy sprzęt w pralni wodnej to:

  • magle ok. 4000 zł
  • pralnice i pralnico-wirówki ok. 5000 zł
  • składarki
  • suszarki przemysłowe ok. 2000 zł

Pralnia chemiczna ma takie maszyny jak:

  • agregaty chemiczne ok. 4500/5000 zł
  • manekiny do prasowania (formujące)
  • pakowarki
  • stoły i kabiny detaszerskie
  • stoły prasowalnicze ok. 2000 zł
  • system komputerowy (np. battista)
  • transporter
  • wytwornice pary ok. 4000 zł

Kwota za sprzęt różni się ze względu na producenta, funkcje, parametry, dlatego warto pytać o pomoc ludzi, którzy się na tym znają. Na rodzaj sprzętu wpływ mogą mieć też klienci, których chcemy obsługiwać. Większa pralnia, to większe koszty, ale też możliwość szybszego zysku.

 

Ile kosztuje założenie pralni?

Sukces biznesu często opiera się na biznesplanie. Dlatego warto się zastanowić, czy nie chcemy tutaj skorzystać z doradztwa. Są firmy, które zajmują się zaopatrzeniem pralni i pomagają w uruchomieniu działalności.

Przykładem jest funkcjonująca na rodzimym rynku od 1998 roku firma Sovrana, która o pralniach wie wszystko. Na stronie internetowej firmy możemy wyszukać rzetelny opis wszystkich niezbędnych sprzętów. Poza tym doradzają i wyposażają pralnie w najlepszy sprzęt, prowadzi szkolenia o prowadzeniu biznesu i poprawia kwalifikacje pracowników pralni.

Po inwestycjach na uruchomienie, zaczną się regularne wydatki na środki piorące oraz media. Pralnia to spory oraz odpowiedzialny biznes, który musi być mądrze zarządzany, żeby przynosił zyski i nie tworzył strat, dlatego warto korzystać z rad specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here