Ile trzeba czekać na decyzję kredytową

W ostatnich latach możemy zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój technologiczny. Przekłada się to na przyśpieszenie wielu procesów, które wcześniej zajmowały o wiele więcej czasu oraz energii. Zmiany te dotknęły również sektora finansowego, a konkretnie spraw związanych z udzielaniem kredytów. Obecnie czas oczekiwania na decyzję kredytową jest o wiele krótszy niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, ale wiele osób dalej zadaje sobie pytanie – ile konkretnie on wynosi? Razem ze specjalistami Spłata Pożyczek odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową w banku?

Ciężko jest jednoznacznie określić, ile trzeba czekać na decyzję kredytową w banku. Wszystko zależy od kilku czynników m.in. od: rodzaju kredytu, wymagań banku oraz aktualnego obłożenia wnioskami. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że na decyzję będziemy czekać dłużej lub krócej i nie ma jednej reguły, która dotyczy każdego klienta banku. Najszybciej decyzję możemy otrzymać podczas ubiegania się o zobowiązanie na niewielką sumę np. kredyt gotówkowy. W takim przypadku cały proces jest zautomatyzowany, co pozwala na odciążenie analityków bankowych.

Popularną praktyką jest rozpatrywanie wniosków o niewielkie kredyty https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsumpcyjny/ przez specjalnie do tego przygotowany algorytm. W takiej sytuacji decyzja kredytowa może pojawić się po kilkunastu, a nawet kilku minutach od złożenia wniosku. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku kredytów długoterminowych na wysokie sumy. Jeśli będziesz chciał wziąć kredyt hipoteczny, to musisz być gotowy na to, że czas oczekiwania na decyzję jest o wiele dłuży. Jest tak, ponieważ bank ma większe wymagania wobec klientów chcących wziąć kredyt hipoteczny i aby je spełnić, potrzebny jest czas.

Decyzja w sprawie kredytu hipotecznego – ile trzeba czekać?

Kredyt hipoteczny to bardzo duża inwestycja dla banku, a także poważne zobowiązanie dla kredytobiorcy. Taki kredyt opiewa na bardzo wysokie sumy, a jego spłata najczęściej trwa 20-30 lat. Nic więc dziwnego, że cały proces ubiegania się o taki produkt może trwać kilka tygodni i nie zawsze kończy się sukcesem dla klienta banku. Decyzja w sprawie kredytu hipotecznego nie jest możliwa tak szybko do uzyskania, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Jest tak, ponieważ kredyt hipoteczny wiąże się z większą ilością formalności.

Zdolność kredytowa, informacje zawarte we wniosku, historia kredytowa, wartość nieruchomości itd. – to wszystko wymaga dogłębnej analizy, która zajmuje trochę czasu. W tym procesie biorą udział analitycy banku, a całej sprawy nie da się zanadto przyspieszyć specjalnym algorytmem. Wiele banków przyjmuje w tym zakresie dwa etapy: po pierwszym, który trwa około dwóch tygodni, wydawana jest decyzja wstępna, a po jakimś czasie, wynoszącym co najmniej kolejne kilka tygodni, kiedy to analiza zostanie zakończona, a wszystkie formalności dopełnione, otrzymamy decyzję ostateczną.

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu otrzymanie kredytu gotówkowego nie było tak szybkie i proste jak obecnie. Nie stosowano wtedy specjalnych algorytmów, które odejmowały pracy analitykom banku, a czas oczekiwania na decyzję był o wiele dłuższy niż obecnie. Na szczęście technologia cały czas idzie do przodu i przyśpiesza wiele procesów. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpi ona w pełni prawdziwych analityków bankowych, którzy są niezbędni do tego, aby rozpatrywać wnioski na wysokie kredyty. Jeśli chcesz otrzymać kredyt gotówkowy, to czas oczekiwania może wynosić nawet kilka minut. Z kolei, jeśli w grę wchodzą zobowiązania na bardzo wysokie sumy, to na ostateczną decyzję poczekasz pewnie znacznie dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here