Jak szybko podejmować decyzje?

Niesamowicie ważne dla odniesienia sukcesu, jest umiejętne i szybkie podejmowanie decyzji. Dlatego przedstawiamy parę pomysłów na to, jak podejmować decyzje sprawnie i szybko.

Jedna decyzja na raz

Najgorsze co możesz zrobić, to podejmowanie kilku decyzji w jednym czasie. Dlatego właśnie, tak ważne jest to, abyśmy podejmowali decyzje oddzielnie, izolując je od siebie. Jeśli będziesz traktował je indywidualnie, to łatwiej będzie Ci się skupić na tej konkretnej, a więc też szybciej będziesz potrafił zdecydować, co powinieneś wybrać.

Przejrzystość

Zawsze skupiaj się na otwartej dyskusji, która jest przejrzysta dla wszystkich zainteresowanych. Największe sukcesy odnoszą te organizacje, które swoje decyzje podejmują przy dziennym świetle. Jeśli będziesz próbował podpisywać umowy za zamkniętymi drzwi, może się pojawić aura tajemniczości, a od tego już będzie niedaleka droga, do spekulacji, a to spowoduje powstrzymywanie możliwości grupy, do działania w pożądanym przez nas kierunku.

Fakty

Jeżeli potrzebujesz jakichś informacji, to staraj się je zdobywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas takie podejmowanie decyzji, oparte na aktualnych informacjach, będzie szybsze, bardziej płynne, a co się z tym wiąże nie będzie przy tym emocji, które mogłyby wprowadzać niepotrzebny zamęt do całego procesu decyzyjnego.

Niewielka grupa

Pamiętaj, że im większa będzie grupa, tym trudniej będzie podjąć decyzję. Dlatego warto dopilnować, aby w grupie, która ma podjąć decyzję, były tylko i wyłącznie te osoby, które faktycznie są w niej niezbędne. Każda dodatkowa osoba, może tylko wprowadzać niepotrzebny zamęt.

Jak szybko podejmować decyzje?

Im mniej używamy słów tym lepiej

Jeżeli jesteś odpowiedzialny, za przekazanie wniosku grupie decyzyjnej, to pamiętaj, aby podczas tego przekazania, używać jak najmniej słów. Jeżeli zaczniesz podawać zbyt wiele detali, to może się okazać, że zamażą one wiadomość, a co się z tym wiąże, sprawią, że zaczniemy się oddalać od najważniejszego celu, jaki sobie obraliśmy.

Bądź zrozumiały i jasny

Ważne jest tutaj także to, aby zadawane pytania formułować w jasny, czytelny i zrozumiały sposób. Nie możesz przy takich sprawach podawać pytań w stylu „powiedz mi co sądzisz o tym projekcie/wniosku”, znacznie lepiej zrobisz, jeżeli zadasz pytanie w formie „czy popierasz ten projekt/wniosek?”.

Przy tak zadanym pytaniu, jedyna odpowiedź jaka powinna być udzielona, będzie brzmiała „tak” lub „nie”. Takie rozwiązanie będzie znacznie lepsze, niż to, w którym każdy zacznie wyciągać argumenty odnośnie tego, dlaczego popiera albo nie popiera danego projektu.

Trzeba nagrać podejmowanie decyzji

Jeżeli podjęte przez was decyzje, będą nagrywane i publicznie udostępniane, to będziesz miał pewność, że osoby odpowiedzialne za podjęcie takiej decyzji, będą w większym stopniu brały ją na poważnie. Warto więc pomyśleć o tym, aby takie pliki z nagraniami, były umieszczane na konkretnej stronie internetowej, tak aby każdy mógł mieć do nich dostęp.

Ale nawet jeżeli takie pliki będą ukryte, to samo to, że one istnieją, będzie powodowało, że ludzie podejmujący decyzje, będą odczuwali większą presję, a więc też i odpowiedzialność za swoje decyzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here