EWIDENCJA I SPRAWOZDAWCZOŚĆ W FIRMIEEWIDENCJA I SPRAWOZDAWCZOŚĆ W FIRMIE

Prowadzisz firmę, której działania mają wpływ na ochronę środowiska? Będziesz musiał rozliczać się ze swoich działań przed odpowiednimi organami. Popełnienie błędów przy kwestiach związanych z ochroną środowiska niestety jest nagminne. Wiele przedsiębiorstw nie radzi sobie z liczną dokumentacją oraz tym, że trzeba nieustannie przeprowadzać kontrole. Warto skorzystać z doradztwa z zakresu ochrony środowiska, by mieć pewność, że twoja firma nie popełnia żadnych błędów.

Co daje Ci wsparcie z zakresu ewidencji i sprawozdawczości w firmie?

Przede wszystkim utrzymujesz porządek w firmie. Wystarczy spojrzeć na harmonogram w zakresie sprawczości środowiskowej, by zauważyć, na jak wiele spraw firma musi zwrócić uwagę. Mowa tu chociażby o dokumentacji dotyczącej wytwarzania odpadów – przedsiębiorca musi zwrócić uwagę co najmniej na kilka (a częściej na kilkanaście) rzeczy, a dodatkowo każda z nich w przypadku zaniedbania wiąże się z karą grzywny co najmniej 500 złotych (a w niektórych przypadkach kwoty dochodzą nawet do 500 000 złotych)! Jak widać, z ochroną środowiska nie ma żartów, warto więc zadbać o solidną sprawozdawczość w firmie, by mieć pewność, że np. systemy zarządzania odpadami czy emisją gazów przebiegają w sposób prawidłowy.

Szczegółowa dokumentacja

Samo hasło „wytwarzanie odpadów” jest dość ogólne, ale wiąże się z nim wiele szczegółowych przepisów. Można tu wspomnieć chociażby o osobnych rozliczeniach z ilości wyprodukowanego sprzętu elektronicznego i zużytych bateriach oraz akumulatorach. Ponadto firma powinna również rozliczać się z działalności z zakresu recyklingu oraz z procesów odzysku. Dotyczą one przetwarzania takich odpadów jak np. baterie. Jak widać, dokumentacja z zakresu ochrony środowiska bywa bezlitosna. Wystarczy przegapić jeden element, by być skazanym na karę grzywny lub opłatę produktową. Jeśli wiesz, że nie masz wystarczająco dużo czasu, by samodzielnie ogarnąć wszelkie kwestie związane z dokumentacją dotyczącą ochrony środowiska, skorzystaj z usług firmy zajmującej się sprawozdawczością.

Zalety korzystania ze wsparcia przy ewidencji

  • Masz pewność, że wszystkie działania twojej firmy są legalne
  • Nie przeoczysz niczego i nie będziesz musiał płacić grzywny
  • Firma zajmująca się ewidencją całkowicie przejmuje na siebie obowiązki formalno-prawne związane z ochroną środowiska. W praktyce oznacza to, że doprowadzają współpracę aż do całkowitego zatwierdzenia dokumentacji przez odpowiednie organy
  • Otrzymujesz wsparcie specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy w razie konieczności będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania. Dodatkowo wiesz, że profesjonaliści dobrze znają się na przepisach dotyczących ochrony środowiska i wiedzą, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w swojej firmie
  • Oszczędzasz czas i pieniądze (być może 500 złotych nie byłoby aż tak bolesne dla twojej firmy, ale pominięcie kilku lub kilkunastu dokumentów szybko mogłoby zmienić kwotę z 5 do nawet 500 000 tysięcy złotych… warto o tym pamiętać i nie oszczędzać na specjalistach!)

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki współpracy z przedstawicielem firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here