Gdzie powinna znajdować się gaśnica? Lokalizacja gaśnic

0
1906

Gaśnicę należy zawiesić tam, gdzie istnieje realna możliwość wystąpienia pożaru, np. w pomieszczeniu z urządzeniem gazowym (kuchenką) lub w pobliżu wejścia głównego. Gaśnica musi być pod ręką. Jest to szczególnie konieczne w drewnianych domkach i garażach dla majsterkowiczów. Jednak gdzie umieścić gaśnice w biurze? …tak, żeby nikt nie mógł jej zabrać, żeby nie przeszkadzała, a jednocześnie, żeby nie naruszała stylizacji wnętrza? Tu przeczytasz o umiejscowieniu gaśnicy, ale sprawdź też, jak powinna wyglądać próbna ewakuacja pożarowa.

Jakie błędy popełniane są najczęściej w umiejscowieniu gaśnic?

Pierwszym błędem jest brak swobodnego dostępu do urządzenia. Jest to najczęstsza wada, wynikająca z faktu, że budynek jest wyposażony w urządzenie przed odbiorem, i w trakcie użytkowania obiektu okazuje się, że gaśnica nie pasuje do tego miejsca, albo nie ma gdzie jej położyć czy zawiesić, lub pod gaśnicą jest niewykorzystana przestrzeń. A może pod ladą, za zasłoną lub za kwiatkiem? Lokalizacja gaśnic w budynku jest uregulowana prawnie. CO zatem mówią paragraf i jakie błędy popełniają właściciele budynków w praktyce? Jednym z fundamentalnych elementów, które są zaasekurowaniem przeciwpożarowym, jest uporządkowanie w zakładzie pracy gaśnic oraz umożliwienie prostego do nich dostępu. Wiążę się to z niezbędnością prawidłowego rozłożenia gaśnic w zakładzie pracy. Każde aspekty dotyczące tej kwestii są ściśle sformułowane przez przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. poz. 719).

https://www.youtube.com/watch?v=KrwFFxH9AKQ

Odkładanie umiejscowienia gaśnicy, w efekcie, zapomnienie o niej

Urządzenia nie są zawieszone. Często zdarza się, że właściciel budynku nabywa urządzenia i odkłada ich rozmieszczenie do czasu wyposażenia ich w elementy umeblowania. Potem zapomina o tym, a urządzenia pozostają w ciągłym nieporządku. W najgorszym przypadku nie są nawet zmontowane.

Gaśnice ustawione na podłodze nie są zabezpieczone przed upadkiem

Zdarza się, że urządzenia nie są zawieszone na oryginalnym wieszaku. Każde urządzenie jest dopuszczone do użytku, w tym wieszak. Przy zmianie na inny typ urządzenie może nie pasować prawidłowo (wieszak może mieć inny rozmiar lub mieć pętlę na wężu). W przypadku urządzeń samochodowych może również stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi — urządzenie wraz z wieszakiem jest w zestawie badane na przeciążenia.

Rozmieszczenie gaśnic musi umożliwiać ich łatwe i szybkie użycie

Chociaż wydaje się to oczywiste, zastosowanie tego w praktyce może być bardzo skomplikowane. Zwłaszcza w przestrzeniach reprezentacyjnych, gdzie trzeba pogodzić interes architekta z interesem strażaka, może być problem ze znalezieniem odpowiedniego kompromisu. Gaśnice powinny być umieszczone tak, aby były łatwo widoczne i łatwo dostępne. W razie potrzeby (np. ze względów operacyjnych) można również umieścić gaśnice w ukrytych miejscach. W przypadkach, gdy orientacja osób w zakresie lokalizacji gaśnic jest ograniczona lub utrudniona (np. w zagmatwanych, dużych lub ukrytych obszarach), należy zastosować odpowiedni znak przeciwpożarowy umieszczony w widocznym miejscu w celu wskazania lokalizacji gaśnic.

Gaśnice umieszcza się w miejscach, w których wystąpienie pożaru jest najbardziej prawdopodobne

Wyboru typu przenośnych gaśnic należy dokonać w zależności od charakteru spodziewanego pożaru, obecności substancji łatwopalnych lub wykonywanej czynności. Należy wykluczyć, że w razie potrzeby zostanie użyta gaśnica z nieodpowiednim środkiem gaśniczym. Nie wolno umieszczać urządzeń z nieodpowiednim środkiem gaśniczym (np. woda w stacji transformatorowej).

Gaśnice przenośne należy umieszczać na pionowej konstrukcji budynku i, jeżeli są do tego przystosowane konstrukcyjnie, na poziomej konstrukcji budynku

Rączka gaśnicy umieszczonej na pionowej konstrukcji budynku nie może znajdować się wyżej niż 1,5 m nad podłogą. Gaśnice umieszczone na podłodze lub innej poziomej konstrukcji budynku muszą być odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem. Możesz dowiedzieć się więcej i zapytać o umiejscowienie i zabezpieczenie gaśnic ekspertów z One Fire.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here