Jak być liderem?

Nie zawsze lider grupy, jest jej przełożonym czy szefem. Jest to ktoś, kto wywiera wpływ na pozostałych ludzi i będzie podejmował za nich decyzje. Warto więc znać cechy prawdziwego przywódcy grupy.

Rozwiązywanie problemów

Chcesz być liderem? Sprawdź, co można zrobić, aby świat był lepszy. Obserwuj otoczenie, słuchaj ludzi obok Ciebie. Staraj się patrzeć na problemy, w większym kontekście. Sprawdź jakie są potrzeby ludzi, niedopatrzenia czy konflikty. Nie zawsze musisz być twórczy. Czasami najprostsze rozwiązania problemów, są najlepsze.

Problemy w szerszym kontekście

Po uporaniu się z niewielkimi problemami, może wyjść, że były częścią czegoś głębszego, czego do tej pory nie widzieliśmy. Warto więc znaleźć ich źródło, aby wiedzieć, z czego pochodzą mniejsze problemy. Może się okazać, że do rozwiązania takiego problemu będziemy potrzebować całej grupy.

Musisz być proaktywny

Wiesz skąd się wziął ogólny problem, umiesz go określić i przewidzieć inne problemy, które mogą być jego efektem. Warto podejmować kroki, które będą zapobiegać tym problemom, jeszcze zanim się pojawią. Jeśli to niemożliwe, to chociaż masz szansę się na nie przygotować. Lider stara się reagować zanim powstanie jakiś problem, to go odróżnia od managera, który reaguje dopiero, gdy ten problem się pojawi.

Podejmuj decyzję i ponoś odpowiedzialność

Aby rozwiązać duże problemy, musisz mieć moc decyzyjną, którą otrzymasz od osób z otoczenia, na które będą wpływały Twoje decyzje. Jednak takie wyróżnienie, wiąże się też ze sporą odpowiedzialnością.

Jak być liderem?

Trzeba też umieć ponosić konsekwencje spowodowane podjętymi decyzjami. Gdy coś będzie nie tak, musisz się liczyć z tym, że obwiniany będziesz Ty. Musisz więc mieć nadzieję na sukces, ale jednocześnie być gotowym na poniesienie porażki.

Dziel się pomysłami

Jeżeli chcesz mieć możliwość wprowadzania swoich pomysłów, które pomogą usprawnić pracę i wyeliminować problemy, musisz się dzielić swoimi pomysłami z całym zespołem. W ten sposób będziesz ich inspirował i motywował, będziesz ich przewodnikiem. Warto im pokazać, że podejmowane przedsięwzięcia przybliżają wasz zespół do uzyskania upragnionego celu.

Nie jesteś tutaj najważniejszy

Musisz widzieć siebie i rolę jaką masz do odegrania, jako środek do uzyskania określonego celu. Sława, prestiż, a także pieniądze powinny być dla Ciebie efektem ubocznym, a nie motywacją do większej pracy.

Aby Twój pomysł był wykonany i dawał dalekosiężne skutki, to musisz tak wszystko zrobić, aby każdy członek zespołu czuł, że to jego własny pomysł. To sprawi, że dany plan błyskawicznie się rozprzestrzeni. Jesteś początkiem, wprawiasz dane działanie w ruch, a cała reszta leci już sama, efektem domina. Dobry lider nie mówi, że on to „zrobił”, ale „my to zrobiliśmy”

Wskazówki

* Choć charyzma niewątpliwie może być tutaj przydatna, to jednak trzeba pamiętać, że nie jest ona niezbędna do bycia liderem. Przede wszystkim potrzebne tutaj będą umiejętności porozumiewania się.
* Ważne jest też to, abyś wcielał w życie to co głosisz. Inaczej nie będziesz wiarygodny, a więc będziesz postrzegany jako hipokryta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here