Sejf czy szafa na dokumenty?

Istnieją firmy, w których konieczne jest zapewnienie dokumentom, czy innym ważnym lub cennym przedmiotom wyjątkowej ochrony przed kradzieżą, lub zniszczeniem. Mogą to być również substancje łatwopalne i wybuchowe, stwarzające zagrożenie dla ludzi. Także w domu, czy mieszkaniu często znajdują się wartościowe przedmioty, które chcemy odpowiednio chronić. W tej sytuacji konieczne staje się umieszczenie tych dóbr w miejscu, do którego dostęp będą miały tylko osoby upoważnione. Dodatkowo będzie ono stanowiło ochronę przed ogniem w przypadku pożaru. Gdzie przechowuje się tego typu tajne, niebezpieczne i cenne rzeczy ? Do wyboru mamy sejfy oraz szafy pancerne i ognioodporne. Możemy dobrać dla siebie jeden lub kilka z nich, w zależności od tego, co ma być tam przechowywane.

Sejfy

Sejfy przeznaczone są do przechowywania materiałów wartościowych, w tym ważnych lub tajnych dokumentów. Istnieje możliwość wyboru sejfu ognioodpornego. Wtedy dobra będą zabezpieczone nie tylko przez dostaniem się w niepowołane ręce, ale również przed zniszczeniem w wyniku pożaru. Sejfy ognioodporne różnią się między sobą poziomem zabezpieczenia ich zawartości przed spaleniem. Istnieją dwie normy, wg których produkuje się sejfy. Norma PN-EN 1047-1 odnosi się do dokumentów i mamy tutaj dwa rodzaje sejfów. W pierwszym dokumenty będą bezpieczne przez 60 minut od momentu wybuchu pożaru, a w drugim przez 120 minut. Druga norma (PN-EN 15569) określa poziom zabezpieczenia nośników danych. Podobnie, jak w przypadku dokumentów mogą one być bezpieczne przez 60 lub 120 minut.

Szafy na dokumenty

Wszelkiego rodzaju dokumentacja może być trzymana w zwykłych szafach biurowych. Jeśli jednak są to dane ważne lub poufne, najlepiej zdecydować się na szafę pancerną. Dostępne są również szafy ognioodporne, jeżeli materiały są wyjątkowo ważne i istnieje konieczność maksymalnego ich zabezpieczenia przez zniszczeniem oraz, jeżeli mamy do czynienia z substancjami stwarzającymi ryzyko dla zdrowia lub życia, czyli toksycznymi, łatwopalnymi lub wybuchowymi. O ile wcześniej wspomniane sejfy służą przede wszystkim do ochrony przechowywanej w nich zawartości, o tyle szafy ognioodporne są już zabezpieczeniem osób pracujących bezpośrednio z materiałami niebezpiecznymi. Norma dla szaf ognioodpornych ma symbol PN-EN 14470-1. Określa ona czas, przez jaki szafa będzie stanowiła ochronę dla ludzi przed wybuchem materiałów w nich przechowywanych, w razie wzrostu temperatury, np. w wyniku pożaru. Ma to na celu umożliwienie wszystkim potencjalnie zagrożonym osobom bezpieczne opuszczenie budynku, zanim dojdzie do wybuchu. Wyróżniamy szafy chroniące przez wybuchem przez 15, 30, 60 lub 90 minut od momentu znacznego wzrostu temperatury.

W przypadku przechowywania dokumentów, które nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed dostaniem się w ręce osób postronnych, ale jest ich po prostu duża i stale rosnąca ilość (np. akta), warto rozważyć zakup metalowej szafy dokumentowej dostępnej w różnych wariantach.

Jak widać, istnieje duża zależność pomiędzy rodzajem dóbr, jakie chcemy przechować i zabezpieczyć, a typem mebla, w którym zostaną one umieszczone. Wszelkie potrzebne sejfy i szafy na dokumenty można zamówić w firmie HARTMANN TRESORE, specjalizującej się w doborze odpowiedniego wyposażenie zabezpieczającego do domu, mieszkania, czy firmy. Dokładna oferta znajduje się pod linkiem: https://www.hartmann-tresore.pl/sejfy/sejf-na-dokumenty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here