wznowienie działaności

Wznowienie działalności gospodarczej nie należę do najprostszych zadań. Przede wszystkim po wznowieniu działalności wracamy do gry. Musimy wrócić do wszystkich obowiązków, które nas czekają jako przedsiębiorcę. Wśród takich obowiązków jednym z najważniejszych są płatności. Dokładniej chodzi tutaj o opłacenie Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze jest więc sobie przypomnieć, w jaki sposób funkcjonują składki ZUS przedsiębiorcy. O czym warto pamiętać i co należy zrobić? Na te oraz inne pytania postaramy się podać odpowiedź. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/wznowienie-dzialalnosci-gospodarczej-zus/

Wznowienie działalności gospodarczej – ZUS

Wznowienie działalności gospodarczej w centrum ewidencji i informacji o działalności gospodarczej jest bezterminowe. Nasza firma została zamrożona do momentu formalnego zamknięcia działalności lub też do decyzji o wznowieniu Działalności Gospodarczej. Postawmy sobie jednak przykład, że wracamy do gry.

Po ustaleniu takiego planu działania, dobra wiadomość jest taka, że po złożeniu wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej, system wysyła automatyczną informacje do ZUS. Wtedy osobiście martwić się o to, aby jeździć do urzędów i załatwiać sprawy, a także użerać się z masą dokumentacji. Wówczas automatycznie będziesz zmuszony do płacenia składek według schematu z ostatniego zgłoszenia przed zawieszenie działalności.

Wznowienie działalności gospodarczej, a ulgi? 

Możesz zgłosić się samodzielnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli w czasie zawieszenia działalności:

• skończył ci się czas ulgi na start lub obniżonego ZUS 

• podpisałeś umowę o pracę 

• stałeś się emerytem 

• zmienił się tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń

Na taką samodzielną rejestrację masz równo tydzień.

Wraz z końcem ulgi dla młodych przedsiębiorców możesz być lekko zszokowany kosztami na start. Przed wznowieniem działalności koniecznie więc sprawdź czy łapiesz się na okres ulgowy ubezpieczenia lub czy przysługują się jakieś ulgi z tego tytułu.

Wznowienie działalności gospodarczej, a pracownicy? 

Twoim zadaniem jest zgłoszenie również pracowników czy też współpracowników, którzy zostali wyrejestrowanie przy zawieszeniu działalności. Jeżeli tych pracowników było mniej niż 5 osób, możesz zrobić to przez internet lub w formie korespondencyjnej. Przy większej ilości osób musisz jednak przekazać dokument w formie elektronicznej. Pracowników możesz zgłosić w programach takich jak płatnik lub epłatnik.

Jeżeli wznawia działalność spółki, która zarejestrowana jest w KRS, to również nie musisz się martwić o wizyty w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz dodatkowe formularze będziesz musiał dostarczyć dopiero po tym, jak zatrudnisz pracowników.

Zobacz też: http://www.optimusplus.pl/prawo-ochronne-na-wzor-uzytkowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here