Od dawien dawna lokowanie pieniędzy w złocie stanowiło jedną z najpewniejszych oraz najbardziej podstawowych metod zabezpieczenia majątku. Obecnie trend ten cały czas utrzymuje się, a sam rynek inwestycji staje się coraz bardziej skomplikowany. Możemy zaobserwować wiele technik, trendów dotyczących kupna i sprzedaży złota. Jak zatem działać, aby inwestycje w złoto przynosiły nam zysk?

Złoto inwestycyjne – jak kupować
Podstawową sprawą jest to, w jakiej formie chcemy nabyć złoto. Możemy wybierać pomiędzy złotymi sztabkami, sztabami, monetami bulionowymi, lokacyjnymi. Punktem odniesienia dla rynkowej wartości złota, dla każdego z tych wariantów jest londyński fixing LBMA przeliczonej na średni kurs dolara w NBP. Powiększa się ją o koszty wybicia, transportu, ubezpieczenia i marżę dilera. Jeżeli inwestujemy detalicznie to dobrym pomysłem są również monety bulionowe. Są ciut droższe od sztabek, ale za to łatwiej zbywalne. Przy większych inwestycjach natomiast lepiej postawić na sztabki lokacyjne.

Kupuj złoto pewnego pochodzenia

Przede wszystkim, aby inwestować bezpiecznie należy kupować złoto ze sprawdzonych źródeł. Najpopularniejsze złote monety lokacyjne to południowoafrykański Krugerrand, amerykański Złoty Orzeł, kanadyjski Liść Klonowy, australijski Kangur, austriacki Filharmonik czy brytyjski Suweren. Sztabki powinny posiadać certyfikat autentyczności. Pamiętajmy, aby wybierać towar dostawców o wyrobionej i ugruntowanej opinii na rynku.

Sprzedaż złota – jak zbadać autentyczność

Ryzyko kupna fałszywego złota minimalizujemy robiąc interesy z dużymi i znanymi dostawcami. Jednakże jeśli już przyjdzie nam nabywać kruszec z mniej zaufanego źródła to przede wszystkim należy zważyć oraz zmierzyć monetę i porównać wyniki z danymi fabrycznymi. Znaną metodą jest użycie tzw. linijki Fisha która w prosty sposób sprawdza autentyczność monet lokacyjnych. Bardziej skomplikowaną metodą jest użycie ultrasonografu, który pozwoli rozpoznać prawdziwe złoto po jego brzmieniu.

Inwestując i zarabiając na złocie każdy z nas z pewnością musi opracować własne metody zarówno kupna, sprzedaży, jak i samego przechowywania. Najlepiej prowadzić interesy ze znanymi oraz cenionymi na rynku dostawcami, a także stale pogłębiać swoją wiedzę na temat złota, jego wartości itp. Z pewnością należy pamiętać o tym, że należy optymalizować ryzyko zarządzania złotem na każdym jego etapie.

IDFmetale.pl – Oddział Katowice IDF Sp. z o.o. 

Kapitał Zakładowy: 2 050 000 zł – opłacony w całości

Adres: Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice

Telefon: 32 416 24 54

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here