Jak być wspaniałym szefem?

Bardzo rzadko mamy możliwość spotkać idealnego szefa. Jak zatem zostać taką osobą? Jeżeli pragniesz, aby Twoi podwładni pracowali wydajniej, żeby darzyli Cię szacunkiem i wypełniali Twoje polecenia z uśmiechem, to musisz stosować się do poniższych podpowiedzi.

Rzeczy, których będziesz potrzebował
* odpowiednie, pozytywne nastawienie
* temperament
* charyzma

Musisz kontrolować emocje.

To jak szef jest postrzegany przez pracowników, w dużej mierze zależy od tego, w jakim stopniu potrafi on panować nad swoimi emocjami. W tym przypadku, już pojedynczy wybuch niekontrolowanych emocji, może mieć negatywny wpływ na to, jak podwładni będą patrzyli na swojego szefa.

Zachowuj się w stosunku do innych ludzi tak, jakbyś chciał, aby oni zachowywali się w stosunku do ciebie.

Jeżeli na każdym kroku, będziesz się starał pokazywać, że jesteś przełożonym, może się okazać, że osiągniesz odwrotny efekt, niż zamierzałeś. Znacznie więcej zyskasz w oczach podwładnych, kiedy będziesz ich traktował w sposób partnerski. Jeżeli będziesz im okazywał zaufanie i troskę, możesz być pewny, że odwzajemnią Ci się respektem, oraz szacunkiem.

Na bieżąco rozmawiaj z podwładnymi o tym, co właśnie dzieje się w zakładzie.

Warto zwoływać systematyczne spotkania, na których będziesz informował o tym, co aktualnie dzieje się w firmie. Powinieneś zachęcać swoich podwładnych, aby zadawali pytania, dzielili się swoimi obawami i niepokojami. Ważne jest tutaj, abyś udzielał im odpowiedzi spokojnie, rzeczowo i uprzejmie, zwłaszcza na te pytania, które właśnie ten ich niepokój powodują.

Jak być wspaniałym szefem?

Rób też wszystko, aby zawsze być po stronie pracowników, a nie przeciwko nim. Jeśli będą wiedzieli, że w każdej sytuacji staniesz za nimi murem, to możesz być pewny, że odwdzięczą Ci się większą lojalnością, a także większym zaangażowaniem w wykonywaną pracę.

Warto często delegować obowiązki, jednak musi to być efektywne.

Najgorsze co możesz zrobić, to przerzucić na swoich podwładnych zadania do wykonania, których sam z jakiegoś powodu nie chcesz wykonać. Musisz też wykazywać zainteresowanie pracą swoich pracowników, dopytuj jak im idzie, pytaj czy nie mają jakichś problemów, służ radą i pomocą, jednak nigdy nie śledź ich, nie pilnuj na każdym kroku, bo poczują, że nie masz do nich zaufania.

Ważne jest też to, abyś okazywał im swój entuzjazm i zadowolenie z wykonanej przez nich pracy. Powinieneś także zadbać o to, aby każdy z pracowników zdawał sobie sprawę z tego, jakie są priorytety firmy i do czego powinniście dążyć.

Musisz wszystkich taktować równo.

Nie wolno Ci nikogo faworyzować. Musisz wszystkich traktować jednakowo, pokazywać im, że tak samo są ważni dla firmy, że zauważasz ich pracę i że wszystkich nagradzasz odpowiednio według ich zasług, nie faworyzując tutaj nikogo. Jeśli będziesz działał niesprawiedliwie, do grupy wkradnie się niemiła atmosfera, a wówczas wydajność pracy znacznie spadnie, a tego z pewnością byś nie chciał. Tylko przy sprawiedliwym traktowaniu, masz szansę stworzyć zgrany zespół, który wspólnymi siłami, będzie pracował na sukces firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here