Jak dobrze przygotować prezentację tematyczną?

Zazwyczaj, kiedy bierzemy udział w spotkaniach biznesowych albo naukowych, spotykamy się z wygłaszanym prezentacjami na różne tematy. Chociaż wydaje się, że zrobienie takiej prezentacji jest banalnie proste, to jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga sporo pracy i zaangażowania. Przede wszystkim trzeba pilnować, aby taka prezentacja była spójna i interesująca, a do tego konieczne jest przestrzeganie paru istotnych zasad:

Jeżeli zamieścimy w niej zbyt dużo informacji, to nie będzie rozsądne posunięcie. Nie chodzi o przekazywanie wszystkich informacji jakie posiadamy, a tylko tych, które mogą przydać się naszym odbiorcom, a także te, dzięki którym uzyskamy założony przez siebie cel.

Na samym początku musimy powiedzieć słuchaczom, na jaki temat będzie nasze wystąpienie, a także jaka jest jego najważniejsza teza, w dalszej kolejności możemy przedstawić plan wypowiedzi. Ważne będzie to, abyśmy trzymali się założonego planu. W momencie, gdy będziemy przechodzić do kolejnych spraw, trzeba to zaznaczać w stylu „ A teraz powiem o…”. Warto też pamiętać o odpowiednim podsumowaniu każdej z części.

Pilnuj, aby prezentacja nie była zbyt długa, nie możesz też przekroczyć czasu, który był zaplanowany na daną prezentację. Koniecznie przećwicz parę razy taką prezentację w domu, powiedz wszystko na głos. Warto zrobić prezentację trochę krótszą, niż wynosi czas faktycznie na nią zaplanowany.

W czasie prezentacji musisz zwracać uwagę na swoją postawę podczas jej wygłaszania. Swoim wyglądem powinieneś wzbudzać sympatię i zaufanie u słuchaczy, bo ważny jest też efekt pierwszego wrażenia, a ten powinien być pozytywny.

Należy też wiedzieć, że w ciągu pierwszych paru minut słuchacze wyrabiają sobie o nas opinię, na podstawie: mimiki oraz gestów (55%), tego co mówimy (7%), brzmienia naszego głosu (38%). To powoduje, że musisz pamiętać o życzliwym wyrazie twarzy, umiarkowanej gestykulacji oraz wyprostowanej postawie. Jeżeli będziesz pokazywał swoje dłonie, to pokażesz, że jesteś otwarty i uczciwy. Zrezygnuj z trzymania długopisu, bo może to Twoim gestom przydać większej agresywności.

Ważny jest także kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Nie wolno jednak skupiać się na jednym słuchaczu i wyłącznie do niego mówić, ponieważ reszta osób na sali, może poczuć się przez Ciebie zlekceważona.

Jak dobrze przygotować prezentację tematyczną?

Dostosuj język wypowiedzi do słuchaczy. Unikaj używania języka technicznego i słów zrozumiałych dla konkretnej branży, jeśli wiesz, że Twoi słuchacze do niej nie należą. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to musisz wyjaśnić to, co okaże się być niezrozumiałe dla słuchaczy.

Warto dopilnować, aby przygotowana przez nas prezentacja, była jak najbardziej szczegółowa i przedstawiała nasze zdanie na ten temat. Dobrze też będzie, jeśli nasze stanowisko na ten temat, będzie poparte przykładem z życia, bo to najlepiej przekona naszych słuchaczy.

Możesz przygotować prezentację multimedialną, jednak warto się wcześniej upewnić, czy na sali będzie odpowiedni rzutnik, który pozwoli nam na wygodne wyświetlenie naszej prezentacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here