Jak łagodzić konflikty w pracy?

Każdy marzy o określonej posadzie i niejednokrotnie dążymy do jej zdobycia. Gdy to już się stanie, to wyobrażamy sobie, jak cudownie będzie na takim stanowisku, jednak może się okazać, że zamiast sielanki, spotkają nas nieprzyjemne komentarze i przytyki.

Nawet zespół, który początkowo wydawał nam się zgrany, może okazać się być zgrają zazdrośników, maruderów i ludzi grubiańskich.

Co powinniśmy zrobić, aby móc wyjść z takiej sytuacji mocną ręką i nie tracić na szacunku do siebie i swojej godności. Jak nie zwariować, gdy musimy codziennie spędzać 8 godzin w pracy, wśród ludzi, którzy nie traktują nas z taką sympatią jak tego oczekiwaliśmy?

Przede wszystkim musisz zachować spokój. Czasami będziesz miał ochotę powiedzieć, coś wulgarnego i niemiłego, jednak wiedz, że takie zachowanie jedynie pogorszy sytuację.

Może się okazać, że współpracownik w ogóle nie będzie miał ochoty na słuchanie tego, co chcesz mu powiedzieć. Nie można go także prowokować do dalszych agresywnych zachowań. Czując, że tracisz zimną krew, powinieneś wyjść na dwór, pooddycha głęboko, albo zrobić sobie szybki spacer.

Warto sobie też zadać pytanie, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu, to jak zachowuje się Twój współpracownik, wpływa na pracę Twoją i całego zespołu. Kiedy ktoś robi parę sarkastycznych uwag i przytyków, to lepiej zrobisz jeśli go zignorujesz, niż będziesz szedł w zaparte. Nie warto denerwować się na każdy nieprzyjemny komentarz, lepiej trzymać nerwy na wodzy. Powinieneś także przemyśleć, czy czasami nie jesteś przewrażliwiony i nie bierzesz zbyt mocno wszystkiego do siebie.

Powinieneś też porozmawiać ze współpracownikiem. Zwróć mu uwagę, że jego zachowanie jest nieodpowiednie, że przeszkadza Ci w wypełnianiu zadań, więc będziesz wdzięczny, jeżeli przestanie ciągle wszystko komentować. Warto też podać przykłady i momenty, w których doszedłeś do wniosku, że zachował się nieodpowiednio.

Nie możesz pozwolić, aby komentarze współpracowników odciągnęły Cię od wypełniania zobowiązań. Nie wolno też trzymać w sobie smutku i złych emocji, bo wówczas popadniesz w przygnębienie i rezygnację. Musisz stawiać na rozsądne, profesjonalne podejście do danej sytuacji w pracy. Szczera rozmowa, zawsze będzie dawała lepsze efekty, niż noszenie w sobie urazy.

Jak łagodzić konflikty w pracy?

Nie warto dawać się wciągać w biurowe intrygi. Warto oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Nie warto też być zbyt wylewnym, ani za bardzo się spoufalać, lepiej zachować zasadę ograniczonego zaufania. Podczas rozmowy, nie sięgaj po emocje, używaj argumentów rzeczowych, które będą mogły pomóc uzdrowić zawodowe więzi.

Czasami warto też porozmawiać z kierownikiem i powiedzieć mu, o nieodpowiednim zachowaniu współpracowników. Warto podkreślić, że negatywna atmosfera i nieprzyjemne uwagi, źle wpływają na Twoją pracę. Warto też wspomnieć, że już rozmawiałeś z kolegami, ale to nie dało żadnego rezultatu. Powinieneś też podkreślić, że zależy Ci na danym projekcie i chcesz go wykonać jak najlepiej, w przyjemnej atmosferze.

Kiedy to nie da żadnych efektów, to będzie to sygnał, że czas poszukać innej pracy. Nie ma sensu tracić energii na ciągłe utarczki i pracę w stresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here