Jak korzystać z mowy ciała w kontaktach z innymi ludźmi?

Zdolność korzystania z mowy ciała ma wpływ na łatwość nawiązywania kontaktów, a także pozytywny nastrój. Musisz jednak pamiętać, że ruchy Twojego ciała, mogą być różnie odebrane, w zależności od kontekstu i tego z kim rozmawiasz. Warto jednak wiedzieć, co składa się na mowę ciała, aby lepiej porozumiewać się z otoczeniem.

Jeśli chcesz zmienić język ciała, musisz wiedzieć, że on istnieje. Patrz jak siedzisz, stoisz, jak masz ręce czy nogi, w momencie rozmowy. Możesz poćwiczyć przed lustrem, zanim pokażesz swoje zachowania w szerszym gronie.

Patrz na przyjaciół, znanych i mniej znanych ludzi, którzy mają dobrze rozwiniętą mowę ciała. Możesz się od nich sporo nauczyć.

Krzyżując ramiona lub nogi, pokazujesz, że zamykasz się na otoczenie. Dlatego zawsze trzymaj je w pozycji otwartej.

Utrzymuj kontakt wzrokowy, ale unikaj uporczywego wpatrywania się. Jeśli rozmawiasz z kilkoma osobami, to patrz na każdą po kolei i sprawdzaj czy słuchają. Jeśli unikasz kontaktu wzrokowego, możesz wydawać się mało pewny siebie, jeśli będzie on zbyt intensywny, to ich spłoszysz.

Jeśli jesteś spięty, to widać to po Twoich ramionach. Dlatego spróbuj się zrelaksować poprzez potrząsanie nimi.

Jeśli inni mówią, to przytakuj, aby pokazać, że słuchasz. Jednak nie możesz przesadzać.

Siedź prosto, ale tak abyś wyglądał na zrelaksowanego.

Bądź lekko pochylony, aby pokazać, że jesteś zainteresowany rozmową. Lekko odchylony, pokazujesz, że jesteś zrelaksowany. Jeśli nachylisz się za mocno, możesz wyglądać na takiego, kto desperacko szuka akceptacji. Odchylenie zbyt mocne, może być uznane za arogancję.

Uśmiechaj się i śmiej, nie bądź zbyt poważny. Przy pozytywnym nastawieniu, będziesz lepiej odbierany i słuchany. Nie możesz śmiać się pierwszy z własnych żartów. Gdy jesteś komuś przedstawiany, to lekko się uśmiechnij.

Jeżeli dotykasz twarzy, to pokazujesz swoje zdenerwowanie i możesz rozpraszać innych.

Wpatrując się w ziemię, sprawiasz wrażenie niepewnego, dlatego miej głowę w górze i oczy skierowane na horyzont.

Warto zwolnić. Wolniej chodząc będziesz wydawał się spokojniejszy. Z tego też powodu powoli się odwróć, gdy ktoś Cię zawoła.

Wyeliminuj niespokojne ruchy, typu ruszanie nogą czy pukanie palcami, żebyś nie sprawiał wrażenie zdenerwowanego, albo żebyś się nie dekoncentrował, jeśli coś jeszcze robisz. Ważne, abyś się zrelaksował.

Jak korzystać z mowy ciała w kontaktach z innymi ludźmi?

Korzystaj z rąk, kiedy coś podkreślasz, bo ma większą wagę. Ale nadmierne nimi machanie może powodować, że będziesz rozpraszał innych.

Szklankę z drinkiem, lepiej trzymaj w okolicy nóg. Mając ją na wysokości serca, będziesz tworzył dystans.

Każdy ma swoją osobistą przestrzeń, dlatego nie możesz stawać zbyt blisko ludzi.

Czasami podczas rozmowy, nieświadomie stajemy się lustrem dla rozmówcy, wykonując te same ruchy co on. Trzeba jednak pilnować, aby nie powtarzać każdego ruchu rozmówcy, bo będzie to wyglądało dziwnie.

Ważne jest odpowiednie nastawienie, bądź otwarty, zrelaksowany. To jak będziesz się czuł, odbije się w Twojej mowie ciała.

Można zmienić mowę ciała, ale to będzie wymagało czasu, dlatego musimy być cierpliwi. Dodatkowo warto to robić stopniowo, bo gdy chcesz zmienić kilka rzeczy na raz, to łatwo będzie się pogubić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here