Jak wybrać pracownika?

Jeżeli musimy znaleźć nowego pracownika na jakieś stanowisko, to może się okazać, że nie jest to wcale tak łatwe, jak nam się wydawało. Musimy tutaj pamiętać, że to pracownicy są podstawą każdej firmy, bo to od ich zdolności, będzie zależało, czy przedsiębiorstwo osiągnie założone cele.

Jak więc, w takim razie mamy wybrać tego odpowiedniego kandydata? Zwłaszcza, że w większości przypadków, na jedno stanowisko przypada kilkunastu, jeśli nie kilkuset kandydatów, jak wiadomo, wybór jest tym cięższy, im jest większy. Dlatego właśnie musimy się wykazać niesamowitą mądrością i umiejętnością myślenia długoterminowego.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że potrafisz wybrać odpowiedniego pracownika do firmy, to musisz mieć pewność, że przeszedłeś w tym zakresie odpowiednie wykształcenie. Jeżeli ukończyłeś ekonomię, to nie poradzisz sobie w dziale HR, tak jak rehabilitant nie będzie potrafił wykonywać obowiązków ekonomisty. Jeśli chcesz się sprawdzić na tym stanowisku i być jedną z ważniejszych podpór przedsiębiorstwa, to koniecznie musisz mieć wykształcenie w tym odpowiednim kierunku.

Przy takiej ważnej decyzji, znaczące będzie także doświadczenie, jakie posiada kandydat w tym zakresie. Będzie ono tym ważniejsze, im wyższe stanowisko ma zajmować osoba, którą chcesz wybrać. Tutaj nawet ukończenie najlepszych studiów i wspaniałe umiejętności, nie mogą być wystarczające. Trzeba także poprosić kandydata o to, aby pokazał nam historię pracy na podobnym stanowisku. Wówczas będziemy mieli pewność, że będzie on też w stanie poradzić sobie u nas na tym stanowisku.

Ważne będzie tutaj także wzbudzane zaufanie. Tak naprawdę rzadko się zdarza, żeby ktoś od samego początku budził w nas zaufanie. Jeżeli chcemy to sprawdzić, to zawsze możemy kandydatowi zadać kilka szybkich i takich niespodziewanych pytań.

Jak wybrać pracownika?

Jeżeli będziemy widzieli, że nasz rozmówca odpowiada na nie spokojnie, pewnym głosem, że nie wywołują one w nim pocenia się, ani nie rusza nerwowo nogami, to może się okazać, że to właśnie ta osoba, której poszukujemy na to stanowisko. Jednak należy pamiętać, że kandydaci także przygotowują się przed rozmową kwalifikacyjną, dlatego też znają sporą część z tych pytań, które chcemy im zadać.

Ważne będzie tutaj także to, aby przy wyborze odpowiedniego pracownika zwracać uwagę na swoje własne preferencje. Musisz wiedzieć, jaka osoba jest Ci potrzebna, jakie cechy powinna koniecznie przejawiać, tak abyśmy mieli pewność, że sprawdzi się na danym stanowisku. A które z nich okazują się być mniej ważne.

Wskazówki

* Warto tutaj też pamiętać o swojej intuicji i doświadczeniu. Czasami może się zdarzyć, że kandydat, który wydawał się idealny na to stanowisko, jednak się tutaj nie sprawdzi.
* Powinieneś też pomyśleć, czy do takiego procesu rekrutacyjnego, nie chcesz zaangażować więcej osób. Czasami dobrze jest mieć kilka opinii na temat konkretnego kandydata, tak aby przekonać się, czy są one zbieżne czy nie z naszymi prywatnymi odczuciami.
* Ważne jest też to, aby pracownik lubił swoją pracę, bo tylko wtedy będzie dostatecznie zmotywowany i zaangażowany. Warto więc pytać kandydata o zainteresowania, ulubione książki, zadawać dodatkowe pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here