Jak kontrolować gniew?

Na pewno każdy, nie raz w życiu przeżył moment, gdy ogarnął go gniew. Dusiło, narastało, niszczyło od środka, aż w końcu doprowadziło do wybuchu złości. Na szczęście, jest parę sposobów, które pomogą zapanować nad gniewem, a także pozwolą nam lepiej panować nad naszymi emocjami. Warto je poznać, aby mieć pewność, że w momencie napadu gniewu, nie zrobimy czegoś, czego później będziemy bardzo żałowali.

Najprostszym sposobem na to, aby zapanować nad gniewem, jest wzięcie głębokiego, spokojnego oddechu. Powtórzenie parokrotnie wdechu nosem i wydechu ustami, może nas naprawdę bardzo dobrze uspokoić. Co najważniejsze, do zastosowania tej metody nie potrzebujemy niczego więcej, więc możemy ją wykonać za każdym razem, gdy czujemy, że zaczyna nas dopadać złość.

Warto zrobić chwilę przerwy w pracy. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, nic nie pójdzie nam tak jak powinno, a co się z tym wiąże, podjęta przez nas praca nie przyniesie żadnego efektu. Dlatego warto wybrać się na krótki, ale intensywny spacer, albo poświęcić 15 minut na inną czynność, która działa na nas relaksująco. Wówczas łatwiej będzie nam zapomnieć o tym, co wywołało naszą złość, a co się z tym wiąże, łatwiej będzie nam powrócić do bardziej efektywnej pracy.

Jeśli jesteś zły, nie wyżywaj się na innych. Nie mów niczego w złości, nie wyładowuj na innych swojego gniewu. Co prawda, tobie pozwoli to na ujście emocji, sprawi, że się uspokoisz, ale możesz być jednocześnie pewien, że później będziesz żałował swojego postępowania. Zwłaszcza, że w gniewie możesz powiedzieć coś, czego tak naprawdę nie chciałeś, a powiedzianych raz słów nie da się już cofnąć.

Warto wybrać się na krótki spacer. Możemy iść spokojnie, jednak jeśli będzie on intensywny, to możemy być pewni, że łatwiej będzie nam uspokoić nerwy, pozbędziemy się nadmiaru energii spowodowanej złością, a co się z tym wiąże, znacznie łatwiej będzie nam się uspokoić i zapanować nad naszymi nerwami.

Jak kontrolować gniew?

Chociaż łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić, to jednak staraj się nie myśleć o tym, co wprawiło cię w złość. Niczego tym nie osiągniesz, poza tym, że jeszcze bardziej będziesz się denerwował, a to do niczego dobrego cię nie doprowadzi. Dlatego postaraj się myśleć o czymś przyjemnym, a jeżeli potrafisz to zrobić, to warto skupić się na medytacji. Dzięki temu szybciej odzyskasz spokój, powrócisz do równowagi, a co się z tym wiąże, łatwiej będzie ci zapanować nad swoimi emocjami.

Dobrze zrobi ci słuchanie relaksującej muzyki. Najlepiej zrobisz, jeżeli wybierzesz muzykę instrumentalną, jednak prawda jest taka, że powinieneś wybrać taką, która najlepiej na ciebie działa. Jeśli masz taką, która już nie raz zadziałała na twoje skołatane nerwy, to warto ją sobie włączyć i się na niej skupić.

Jeżeli nie będziesz w stanie dłużej panować nad gniewem, to warto dać mu ujście w bezpieczny sposób. Możesz złamać ołówek, pognieść kartkę, zdusić piłkę. Najważniejsze jednak jest to, abyś wyżył się na martwych przedmiotach, a nie na ludziach, którzy są w pobliżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here