Kariera zawodowa jest dosyć ważnym obszarem w życiu większości ludzi, dlatego wielu z nich marzy o awansie. Jedni wolą objąć kierownicze stanowisko, inni zaś chcą po prostu nauczyć się czegoś nowego, zmienić otoczenie i zakres swoich obowiązków. Bez względu na to, o jakim stanowisku marzymy, musimy postępować wedle pewnych zasad, które przybliżą nas do sukcesu.

Nasze zainteresowania i umiejętności

By dowiedzieć się, jakie są nasze trwałe zainteresowania, musimy zwrócić uwagę na:

  • sposoby spędzania przez nas wolnego czasu,
  • przedmioty szkolne, z którymi najlepiej sobie radzimy i których nauka sprawia nam przyjemność i zainteresowanie,
  • uczestnictwo w licznych konkursach, kołach zainteresowań czy innych zajęciach pozalekcyjnych.

Większość z nas na problem z realnym określeniem swoich predyspozycji zawodowych, w takich sytuacjach mogą pomóc nam różne narzędzia badawcze, takie jak testy czy kwestionariusze, które pozwalają nam poznać siebie, dodatkowo możemy w tym celu porozmawiać z naszymi najbliższymi – są to osoby, na których polegamy i są wobec nas szczere.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Ponieważ jest to jedyny racjonalny sposób na to, aby poznać siebie i osiągnąć prawdziwy sukces. Często wydaje nam się, że świetnie sprawdzilibyśmy się w niektórych zawodach, a o innych nawet nie pomyśleliśmy, podczas gdy okazuje się, że to właśnie takimi predyspozycjami władamy.

Skupienie i koncentracja

W pracy powinniśmy przede wszystkim skupić się na wykonywanych przez nas zadaniach, w innym przypadku okazuje się, że tracimy mnóstwo cennego czasu i nie wyrabiamy się ze swoimi obowiązkami. Postarajmy się więc ograniczyć nasze myśli i działania wyłącznie do spraw zawodowych i myślmy wyłącznie o tym, co w danej chwili robimy. Nie ważne jest to, co było ani to, co wydarzy się za kilka godzin, ważne jest tu i teraz.

Nie martwmy się również na zapas, co wiele z nas niestety robi. A co, jeśli się nie uda? A co, jeśli nie zdążę? Takie myślenie, zamiast przybliżać nas do sukcesu, skutecznie nas od niego oddala i możemy być pewni, że faktycznie nic nam wtedy nie wyjdzie.

Dobrze, jeśli na każde zadanie, które mamy do wykonania, wyznaczymy sobie konkretny termin, na przykład: w ciągu godziny zrobię to i to. W ten sposób w pełni kontrolujemy nasza pracę i o wiele łatwiej jest nam się zorganizować i działać jak najefektywniej. Mniej więcej godzinę przed końcem pracy dobrze jest zakończyć wszelkie zadania, ale nie zostawiajmy ich niedokończonych. Możemy przygotować dokumenty oraz stanowisko pracy na następny dzień i ze spokojem opuścić miejsce pracy.

Droga do celu może być prosta

Chcąc awansować, musimy mieć jasne wytyczne, pewność siebie i głowę podniesioną do góry. Nikt nie da nam możliwości awansu, gdy będziemy skromni, mało gadatliwi i wstydliwi – nie są to cechy, które kojarzą się z sukcesem.

Pracując na danym stanowisku, musimy mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale powinniśmy być bardziej zaangażowani i dosyć elastyczni. Jeśli otworzymy się na nowe ścieżki i rozwój, będzie nam łatwiej spełnić marzenia i realizować plany zawodowe.

Ważne, żeby w naszej głowie panował też porządek – w przypadku, gdy skupimy się na zbyt wielu rzeczach naraz, możemy mieć problemy organizacyjne. Pracodawca zauważy nasze roztrzepanie i może nie odebrać tego zbyt korzystnie. Dlatego skupmy się na jednej rzeczy i realizujmy ją krok po kroku.

Dla niektórych może być to szkolenie w danej dziedzinie, dla innych nauka nowego języka obcego, ważne, aby wiązało się to z osiągnięciem założonego przez nas celu, który przybliży nas do awansu. Dobrze jest też ustalić sobie pewien okres na osiągnięcie danego celu, na przykład: „w ciągu miesiąca zdobędę licencję na wózek widłowy”.

Obserwujmy i nie bójmy się pytać

Biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach czy treningach wykazujemy duże chęci do osiągnięcia sukcesu i rozwinięcia swojej kariery, nie wystarczy jednak uczęszczać na dane zajęcia, lecz wyciągać z nich jak najwięcej wiedzy oraz przydatnych informacji. W tym celu starajmy się być bardzo uważni oraz aktywni podczas zajęć i nie krępujmy się zadawać pytań.

Dzięki temu wszystko jest jasne i nic nie stanowi dla nas przeszkody, pamiętajmy, że prowadzący są od nas o wiele bardziej doświadczeniem i ich celem jest przekazanie nam odpowiedniej wiedzy po to, abyśmy sami mogli osiągnąć podobny sukces.

Budujmy pozytywne relacje z innymi ludźmi

Kolejną zasadą rozwoju naszej kariery zawodowej jest utrzymywanie relacji z osobami, które mogą korzystnie wpłynąć na nasze życie. W dzisiejszych czasach cały czas obracamy się wśród ludzi, warto więc to wykorzystać i stworzyć właściwe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Warto mieć obok siebie ludzi, którzy będą nas chwalić, polecać i wspierać w rozwoju.

Umiejętność rozmowy, empatia i chęć pomocy innym to cechy, które powinny nami kierować. W dzisiejszych czasach cały czas obracamy się wśród ludzi, warto więc to wykorzystać i stworzyć właściwe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Warto mieć obok siebie ludzi, którzy będą nas chwalić, polecać i wspierać w rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here