Jak rekrutować pracowników?

Jednym z ważniejszych etapów rekrutacji, jest rozmowa kwalifikacyjna. Od odpowiednio przeprowadzonej rekrutacji, będzie zależała przyszłość firmy, bo to podwładni tworzą firmę i jej sukces. Warto więc wiedzieć, jak właściwie prowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jakie pytania zadawać, a czego nam robić nie wolno.

Opracuj pytania

Musisz przygotować zbiór pytań, które zadasz kandydatowi. Nie musisz się ich kurczowo trzymać, powinny wynikać z aktualnej treści rozmowy i padać naturalnie. Powinieneś jednak zadać wszystkie pytania z listy. Mając jeden system pytań, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedniego pracownika.

Typ pytań

Powinieneś pytać o: doświadczenie, umiejętności, zdolności niezbędne do pracy na tym stanowisku. Uzyskasz cechy charakteru jakie musi mieć taki pracownik, więc łatwiej będzie Ci znaleźć tego właściwego.

O co nie pytać?

Nie możesz dyskryminować poprzez zadawane pytania. Nie pytaj o preferencje seksualne, jeśli nie ma to nic wspólnego z proponowanym stanowiskiem. Tak jak nie jest konieczna wiedza o stanie cywilnym, posiadaniu dzieci, religii, pochodzeniu czy o stosunku do używek.

W jaki sposób zaczynać rozmowę?

Staraj się zacząć rozmowę od pytań, które rozluźnią kandydata i poprawią atmosferę. Powinny być to pytania zamknięte i łatwe do wypowiedzi np. „Dotarł Pan/Pani do nas bez problemów?”, „Napije się Pani/Pan herbaty”. Potem przejdź do pytań otwartych.

Odpowiedzi na pytania

Daj rozmówcy czas do namysłu. Nie pospieszaj, nie sugeruj odpowiedzi.

Mowa ciała

Zwracaj uwagę na to jak zachowuje się kandydat i jakie robi ruchy. To może więcej o nim powiedzieć niż słowa.

Jak rekrutować pracowników?

Notatki

Rób notatki z rozmowy, ale staraj się nie notować słowo w słowo tego, co mówi rozmówca.

Prowadzenie rozmowy

Kandydat nie może przejąć inicjatywy w rozmowie, to on ma być w centrum rozmowy. Oczywiście odpowiadaj na jego pytania, ale miej rozmowę pod kontrolą.

Pytania kandydata

Słuchaj kandydata. Może być zbytnio skupiony na sobie, jeśli pyta na samym początku o wynagrodzenie i premie. Będzie osobą elastyczną, jeśli będzie się interesował szkoleniami, awansami i pokaże, że zależy mu na karierze zawodowej. Sprawdź, czy pamięta udzielone przez Ciebie odpowiedzi, jeśli nie, może się okazać, że zadaje pytania w wyuczony sposób.

Opis kandydata

Zapytaj o jego wady i zalety. Osoby pewne siebie nie będą miały z tym problemów. Możesz też zapytać, z jakiej dziedziny chciałby być najlepszy.

Wcześniejsza praca

Zapytaj o poprzedniego pracodawcę, wybadaj dlaczego ją zmienia. Poproś o referencje, albo możliwość zadzwonienia do poprzedniego pracodawcy. Postaraj się wybadać, czy był lojalny wobec poprzedniego pracodawcy, jeśli tak, taki też będzie dla Ciebie.

Praca w zespole

Zobacz czy już pracował w zespole i dowiedz się, jak taka współpraca wyglądała.

Pytania scenariuszowe

Warto zadać pytania scenariuszowe, aby sprawdzić zachowanie kandydata w określonej sytuacji.

Dlaczego tutaj?

Zapytaj dlaczego chce pracować na tym stanowisku. Zobacz ile wie o firmie, im więcej tego będzie, tym bardziej możesz być pewny, że faktycznie interesuje go Twoja firma i to stanowisko.

Zainteresowania

Warto zapytać o zainteresowania kandydata, o to jakie ma hobby. Jeśli lubi ekstremalne sporty, to nie boi się ryzyka. Jeśli woli oglądać ptaki, to znaczy, że jest cierpliwy i wytrzymały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here