prokrastynacja
Fot. Pexels.com

Nie ma osoby której nie przytrafiło się odłożyć czynności na legendarne „jutro”, które nigdy nie nadeszło. Każdy z nas zmaga się z prokrastynacją czyli tendencją do odkładania rzeczy na później. Niestety, towarzyszące temu poczucie winy sprawia, że w późniejszym czasie jeszcze trudniej jest zabrać się nam za wyznaczone zadanie.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/prokrastynacja-czym-jest-i-jak-z-nia-walczyc/

Czym dokładnie jest prokrastynacja?

Zjawisko prokrastynacji utrudnia nam życie nie tylko w przypadku zadań jakie mamy do zrobienia, dotyczy ono również wszelkich problemów i spraw, które w danym momencie uznajemy za wyzwanie.

Negatywne emocje które towarzyszą nam przed rozwiązaniem trudnego zagadnienia skłaniają nas, by odłożyć je na później, abyśmy tu i teraz nie musieli się nim martwić. Co więcej, nie jest prawdą, że owa tendencja wynika z lenistwa. Osoba leniwa świadomie miga się od obowiązków i nie odczuwa z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia.

Odkładając rzeczy na później sprawiamy jednak, że mamy na zajęcie się nimi jeszcze mniej czasu, co czyni to wyzwanie trudniejszym i skłania nas do dalszej prokrastynacji. 

Jak sobie radzić z odkładaniem na później??

Zdanie sobie sprawy z popadnięcia w opisany wyżej schemat jest pierwszym krokiem. Należy pamiętać, że prokrastynacja jest zjawiskiem powszechnie występującym pośród ludzi. Ta świadomość pozwoli na to, aby ocenić siebie trochę łagodniej, co jest kluczem do zaprzestania odkładania rzeczy na później.

Najlepszym sposobem jest wybaczyć sobie dotychczasowe zwlekanie z wykonaniem zadania i podzielić je na mniejsze (łatwiejsze do wykonania) fragmenty. Obie te rzeczy sprawią, że zaczniemy odczuwać mniejszy stres i przestaniemy traktować wyzwanie jako coś, co jest ponad nasze siły.

Inną metodą mogącą pomóc we wzięciu się do pracy jest odpowiednie przygotowanie swojego środowiska pracy. Odizolowanie się od potencjalnych rozpraszaczy może ograniczyć nam okazję do odkładania. Wyłączenie grającego w tle radia lub telewizora, odłożenie telefonu na bok czy znalezienie cichszego miejsca do pracy mogą znacząco podwyższyć naszą efektywność.

Jak widać najlepszym sposobem na pokonanie prokrastynacji jest zrobienie wszystkiego, aby zredukować stres towarzyszący wykonywaniu naszych obowiązków. Ważne jest również, aby jak najbardziej umniejszyć ich stopień skomplikowania.

Zobacz też: http://www.optimusplus.pl/asertywnosc-jak-sie-jej-nauczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here