System Zarządzania Jakością według ISO 9001 to najczęściej wdrażany system certyfikowany na świecie. Norma ta jest uniwersalna, co oznacza, że świetnie sprawdza się zarówno w prywatnych firmach, jednostkach administracji państwowej oraz jednostkach organizacjach pożytku publicznego.

Jej zasady można zastosować bez względu na wielkość, lokalizację, branżę czy charakter działalności. Wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością niesie za sobą wiele korzyści, dlatego coraz więcej organizacji decyduje się na certyfikację w tym zakresie.

Dlaczego warto wdrożyć ISO 9001?

System Zarządzania Jakością poprawia efektywność działań organizacji, dzięki czemu może ona osiągać lepsze rezultaty, w tym także wyniki finansowe. Dzięki zaangażowaniu całej kadry w ciągłym dążeniu do doskonałości w zakresie dbałości o jakość, organizacja szybko rozwija się. Poprawę jakości w firmie doceniają klienci, kupując więcej produktów i/lub usług, a także kontrahenci oraz pracownicy firmy. Zarządzanie w przedsiębiorstwie z normą ISO 9001 jest ułatwione dzięki przejrzystej strukturze, dokładnie określonym zakresie odpowiedzialności oraz obowiązków, a także prostym procedurom. Warto też dodać, że posiadanie certyfikatu dla Systemu Zarządzania Jakością podnosi też prestiż firmy.

Jak wdrożyć System Zarządzania Jakością?

W pierwszym etapie konieczne jest wykonanie dokładnej analizy obecnego systemy zarządzania w firmie pod kątem zgodności z zasadami normy. Pomocny może być audyt wstępny, dzięki któremu otrzymujemy jasną informację, jakie obszary wymagają dostosowania do wymogów ISO 9001. Aby wdrożyć poprawnie system należy powołać pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością, który koordynuje certyfikację i utrzymanie systemu oraz audytora wewnętrznego (https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/audytor-wewnetrzny-szj-iso-90012008-irca/), którego zadaniem jest przeprowadzanie regularnych audytów systemu. Kandydaci na te stanowiska powinni przygotować się do pełnienia wyznaczonych roli poprzez udział w specjalnym szkoleniu. Przykładowo audytor wewnętrzny musi nie tylko dokładnie poznać wymagania normy, ale też samą metodologię przeprowadzania audytu.  Kiedy organizacja jest już dostosowana do wymogów normy może zgłosić się na audyt certyfikacyjny. Jeśli wynik tej kontroli jest pozytywny, to otrzymuje ona certyfikat, który jest ważny przez 3 lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here