Jak wydawać polecenia?

Czasami dzieje się tak, że kierownik ma problem z osobami, które znajdują się pod jego kontrolą. Nie słuchają poleceń, co prowadzi do tego, że nie wykonują ich wcale, albo bardzo niechętnie. Jeżeli chcesz, aby ominęła Cię nieprzyjemna atmosfera związana z takim zachowaniem podwładnych, to koniecznie musisz się dowiedzieć, w jaki sposób wydawać im polecenia, tak aby mieć pewność, że będą je wykonywali.

Bez takich umiejętności, nikt nie będzie w stanie kierować grupą ludzi. Na kwalifikacje do sprawowania funkcji kierowniczych, można patrzeć przede wszystkim pod kątem tego, jak dana osoba radzi sobie z zarządzaniem pracownikami.

Pilnuj, aby polecenia za każdym razem, były wypowiadane miłym i uprzejmym tonem. Dzięki temu, będziesz pokazywał, że szanujesz swojego pracownika, a także jego umiejętności, które są niezbędne do wykonania poleconego mu zadania. Jeżeli będziesz to wszystko wypowiadał ze złością, obraźliwym tonem, to pracownik najprawdopodobniej wykona swoją pracę niedbale, w ogóle nie przywiązując do niej większej uwagi.

W ostateczności, takie niewłaściwe wydawanie poleceń, może doprowadzić do tego, że pracownik zdecyduje się odejść z firmy. Dlatego pamiętaj, że najważniejszy jest tutaj szacunek.

Nie możesz też zapominać o takich podstawowych i ważnych słowach, jak „dziękuję” oraz „proszę”. Czasami kierownictwu wydaje się, że takie słowa nie są potrzebne, bo przecież słuchanie i wypełnianie poleceń, to obowiązek każdego podwładnego.

Jednak trzeba pamiętać, że brak szacunku do pracy, którą wykonuje pracownik, może doprowadzić do tego, że zdecyduje się on odejść do konkurencji i tam będzie wykorzystywał wiedzę, którą zdobył u nas, a to dlatego, że nikt nie lubi być traktowany jak niewolnik. Dlatego warto pamiętać o zasadach dobrego wychowania i używać słów: „proszę” i „dziękuję”.

Warto też do każdego z podwładnych zwracać się po imieniu, w stylu „Marysiu”, „Pani Mario”. Podwładny wówczas będzie czuł się mocniej związany z firmą, a do tego, doceni fakt, że zapamiętałeś jego imię.

Czasami ma miejsce sytuacja, gdy przełożony zwraca się do podlegających mu kobiet „panienko”. Takie zachowanie jest niegrzeczne, obraźliwe, a także świadczy o braku wychowania.

Jak wydawać polecenia?

Trzeba też pilnować, aby wydawane polecenia były jasne i zrozumiałe. Jeśli będą wprowadzały w błąd, albo dawały poczucie niepewności, to może się okazać, że zadanie zostanie źle wykonane.

Warto w odpowiedni sposób uzasadniać polecenia, tak aby pracownicy mogli się zapoznać z zasadami pracy w naszej firmie. Wtedy ich działaniom będzie przyświecał określony cel. Przy nieznanym celu, może się okazać, że wykonywana praca będzie przynosiła mniejsze efekty. Poza tym, wiedząc co chcemy osiągnąć, podwładny będzie mógł wskazać nieprawidłowości, a także przedstawić nam własne pomysły, które niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć trafnością.

Jeżeli jest taka możliwość, to podwładni powinni sami organizować sobie pracę. Wówczas będą pracować bardziej efektywnie, a do tego jeszcze, będą się czuli bardziej odpowiedzialni za wykonywaną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here