Jak zwiększyć kreatywność?

Każdy jest kreatywny, nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnej twórczej tendencji. Jednak nie wszyscy ludzie są nastawieni na wprowadzanie swoich planów w życie, bo po prostu się ich wstydzą, obawiając się, że nie spodobają się one innym ludziom.

A jednak, warto uwierzyć w siebie i pokazać swoje pomysły innym. Co prawda ludzie z branży są zdania, że ciężko jest codziennie tworzyć coś kreatywnego, zwłaszcza przy kilku projektach. Jednak można popracować nad zwiększeniem kreatywności.

Miej przy sobie notatnik.

Czasami pomysły mogą się pojawiać nieoczekiwania. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie notatnik, tak aby na bieżąco zapisywać w nim pojawiające się pomysły. Później na spokojnie będzie można je przejrzeć.

Bądź na bieżąco z kulturą.

Czytaj, odwiedzaj galerie, oglądaj filmy i przedstawienie teatralne. Poprawi to twoją kreatywność i będzie inspiracją do pracy.

Szukaj nowych doświadczeń.

Poszerzaj swoje horyzonty, szukaj nowych doświadczeń. Sięgaj po książki, których nigdy nie czytałeś, słuchaj muzyki, którą do tej pory omijałeś. Wówczas będziesz mógł liczyć na nowe inspiracje.

Rutyna nie jest dobra.

Jeżeli działasz rutynowo – przestajesz myśleć. Próbuj nowych rzeczy, aby twój mózg był ciągle gotowy do działania.

Burza mózgów.

Spisuj wszystko co ci przyjdzie do głowy, a potem wybierz najlepsze pomysły z całej tej listy.

Mapa myśli.

Zapisuj słowa i myśli, twórz powiązania między nimi, aby łatwiej było ci to wszystko sobie wyobrazić.

Szukaj przeciwstawnych pomysłów.

Zestawiaj nowe pomysły ze starymi. Wybierając z nich to, co w każdym z nich jest najlepsze. Pomijając to, co jest gorsze.

Przedyskutuj pomysły.

Jeśli nie jesteś pewny co do pomysłu, to porozmawiaj z innymi osobami. Zróbcie burzę mózgów, która pozwoli wydobyć z niego plusy i zalety.

Rozmawiaj ze wszystkimi.

Możesz porozmawiać ze znajomymi z branży, ale też z całkiem obcymi ludźmi. Warto także porozmawiać z dziećmi, które mogą nas zaskoczyć swoimi trafnymi spostrzeżeniami i nietuzinkowymi pomysłami.

Jak zwiększyć kreatywność?

Określ szczyt swojej kreatywności.

Nasz organizm ma własny rytm pracy. Zobacz, kiedy jesteś najbardziej kreatywny: rano, popołudniu czy wieczorem. Staraj się pracować właśnie w tym czasie. Unikaj jednak pracy po obfitym posiłku, a także po słodyczach.

Rób sobie przerwy i ćwicz.

Ważne jest robienie systematycznych przerw, bo wówczas umysł się zresetuje, dzięki czemu dłużej będziemy mogli utrzymać koncentrację.

Korzystaj z notatników.

Warto zapisywać notatki nie tylko na komputerze, ale także na kartce. Podkreślając co lepsze pomysły na kolorowo, łatwiej będzie nam je później odnaleźć.

Znajdź miejsce, które wspomaga twój proces myślowy.

Szukaj inspiracji poza biurkiem. Idź do muzeum, nad wodę, wszędzie tam, gdzie będzie wygodnie i spokojnie.

Bądź pewny siebie.

Jeżeli będziesz walczył o swoje pomysły, to możesz do nich przekonać innych. Nawet jeśli na początku wydaje ci się, że dany pomysł jest głupi.

Ćwicz swój mózg.

Mózg także wymaga regularnych ćwiczeń. Rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki, graj w gry edukacyjne. Dzięki temu będziesz ćwiczył umysł, a on będzie lepiej działał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here