Jakie kary dla jeżdżących po alkoholu

Jazda po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu może skończyć się tragedią. Dlatego ustawodawca słusznie przewidział wysokie kary dla jeżdżących po alkoholu. Jednak nie tylko prawne konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu powinny być zniechęcające. Należy też być świadomym poziomu zagrożenia, jakie stwarza pijany kierowca.

Jazda po alkoholu – jakie zagrożenia stwarza kierowca?

Niemal co piąty kierowca zadeklarował, że kiedykolwiek prowadził pojazd mechaniczny, mimo że nie miał pewności czy na pewno jest trzeźwym. Stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,8 grama na litr, zwiększa prawdopodobieństwo wypadku aż 3-krotnie. Dwa razy wyższe stężenie zwiększa ryzyko o nawet 25 razy.

Prowadzenie pojazdy po alkoholu jest niebezpieczne ze względu na zawężony kąt widzenia i opóźnienie reakcji. Silny stan upojenia alkoholem znacząco ogranicza racjonalność decyzji. Ograniczone są również funkcje oceniające konsekwencje działań. A jazda po alkoholu może nie tylko sprowadzić niebezpieczeństwo na kierującego ruchem, ale może być też przyczyną cierpienia i śmierci wielu osób w ramach spowodowanej katastrofy drogowej. Prowadzenie po alkoholu może spowodować nieprzyjemności dla kierowcy i innych uczestników ruchu, ale też dla ich rodzin.

Jakie kary dla jeżdżących po alkoholu?

Jedną z dotkliwszych kar dla zawodowych kierowców jest utracenie prawa jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy może wiązać się ze zwolnieniem dyscyplinarnym z pracy. Kierowcy z dłuższym stażem, którzy zdawali egzaminy zgodnie ze starymi przepisami, obawiają się konieczności ponownego zdania egzaminu państwowego, ale według nowych, trudniejszych zasad. Jeżeli czas zatrzymania uprawnień będzie krótszy niż rok, to niekonieczne będzie ponowne zdawanie egzaminów.

W przypadku stwierdzenia staniu po spożyciu alkoholu (do pół promila alkoholu we krwi) prawo jazdy traci się od sześciu miesięcy do trzy lat. Wyższe stężenie alkoholu we krwi oznacza utratę prawa jazdy na co najmniej trzy lata.

Ponadto ustawodawca przewidziały kary więzienia, grzywny, zadośćuczynienia na rzecz Funduszu Sprawiedliwości czy konfiskaty pojazdu. Na znacznie wyższe kary muszą liczyć kierowcy, którzy spowodowali wypadek po jeździe po alkoholu. W ramach zabezpieczenia możliwe jest również wysłanie na leczenie odwykowe albo psychiatryczne.

W wielu przypadkach zatrzymania po spożyciu alkoholu istotny będzie jak najlepszy adwokat. Jazda po alkoholu może być stwierdzona wadliwie, na podstawie błędnych przesłanek albo możliwa jest nieprawidłowa kwalifikacja czynu. Często możliwe jest uniewinnienie albo zmniejszenie uciążliwości kary.

W sprawach związanych z jazdą po alkoholu albo innych środkach odurzających konieczna jest współpraca z adwokatem specjalizującym się w podobnych sprawach. Nasza kancelaria prowadziła z należytą starannością wiele takich spraw. Zawsze staramy się znaleźć jak najadekwatniejsze narzędzia dla danej sprawy. Wiemy, że współpraca adwokata z klientem wymaga obopólnego zrozumienia, pełnej informacji obu stron i stworzenia atmosfery szacunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here