Elementy złączne w przemyśle lekkim i ciężkim

Rozwój technologiczny jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, a to wszystko dzieje się po to, aby każdemu żyło się lepiej i wygodniej. Niewiele osób potrafi sobie wyobrazić życie bez samochodu czy pralki w domu, a jeszcze parędziesiąt lat temu te rzeczy były rzadkością lub w ogóle ich nie było. Wszystkie skomplikowane urządzenia i maszyny, a także niewielkie konstrukcje i budowle mogą powstać jedynie dzięki niepozornym, a jednak bardzo ważnym elementem złącznym.

Śruby, kołki, nity zrywalne, złącza ciesielskie i inne elementy złączne

Nikomu pewnie nie trzeba tłumaczyć, czym są elementy złączne, bo sama nazwa już wskazuje, że łączą one ze sobą jakieś części i tworzą spójną całość. Elementami złącznymi są śruby, ale i wkręty, zawiasy, złącza ciesielskie, nity zrywalne, podkładki czy sworznie, a ich zadaniem jest stworzenie trwałego i wytrzymałego na uszkodzenia łączenia, dzięki któremu możliwe jest intensywne użytkowanie danej maszyny czy konkretnego urządzenia. Oczywiście również przy budowie obiektów, mostów, statków czy samochodów stosuje się te łączniki, które, choć na pierwszy rzut oka nie są widoczne dla zwykłej osoby, to jednak stanowią o trwałości i solidności całej instalacji.

W jakich gałęziach przemysłu stosuje się elementy złączne?

Śruby, wkręty czy kołki stosowane są tak na dobrą sprawę w każdej branży przemysłowej i w różnych gałęziach gospodarki, a więc w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, elektronicznym, w branży budowlanej, przy budowie mostów czy w branży meblarskiej. Trzeba też pamiętać, że bez śrub czy nitów nie działałaby sprawnie branża wykończeniowo-remontowa, tapicerska czy hydraulika. Większość mężczyzn też pewnie nie wyobraża sobie przydomowego warsztatu bez szafek i szuflad pełnych śrub, wkrętów czy podkładek.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Nierdzewne elementy złączne

Zdarza się tak, że niektóre przedmioty są narażone na działanie wilgoci lub znajdują się w niesprzyjających warunkach, w których używane są na przykład silne kwasy żrące. Co w takiej sytuacji zrobić? Należy użyć śrub ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornych, bo takie też na rynku się znajdują i można je bez problemu kupić. Stal nierdzewna jest powszechnie stosowana w różnych branżach ze względu na swoje właściwości i odporność na korozję, która może pojawić się też nawet w środowisku suchym. Nawet urządzenie, które nie ma styczności z wodą, może z czasem zacząć rdzewieć, a więc lepiej zapobiegać takiej sytuacji i od razu używać materiałów nierdzewnych. Są one stosowane na szeroką skalę w każdej branży przemysłowej, dzięki czemu producenci oferują też różnego typu złącza do wyboru.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty dociskowe DIN 914 / ISO 4027 od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here