Kto może starać się o dotację z urzędu pracy na założenie firmy?

Dotacje z urzędu pracy dla początkujących przedsiębiorców to jeden ze sposobów zwalczania bezrobocia. Zainteresowanie nimi jest duże, ponieważ przedsiębiorczych osób też jest sporo, a odważnych, którzy chcą spróbować swoich sił, nie brakuje.

Nie możesz znaleźć pracy? Nie obawiasz się ryzyka, jesteś przedsiębiorczy oraz wiesz, w jaki sposób rozmawiać z klientami – własna działalność jest dla ciebie. Dzisiaj uruchomienie firmy nie jest problemem, bo formalności można załatwić przez Internet. Jeśli nie masz oszczędności, możesz obawiać się jak wyposażysz firmę. Pomysłem może być tutaj uzyskanie pomocy z urzędu pracy.

Dla kogo dotacje z urzędu pracy?

Jeżeli nie dysponujesz wolnymi środkami, to możesz się starać o dofinansowanie z urzędu pracy. Jednak warto wiedzieć, jakie wymagania trzeba tutaj spełnić, aby móc się cieszyć z tak uzyskanych pieniędzy.

Dotacje mogą dostać jedynie osoby posiadające status bezrobotnych, a więc te zarejestrowane w urzędzie. Jeżeli studiujemy w trybie dziennym, to takiej pomocy także nie dostaniemy, jednak tryb zaoczny nie będzie już przeszkodą. Trudności mogą też mieć osoby, które miały firmę, przed zarejestrowaniem się w urzędzie. Dlatego warto sprawdzić, jakie mamy szanse na uzyskanie dofinansowania, jeszcze przed wypełnianiem dokumentów.

Pokaż jaki masz pomysł na biznes

Każdego roku w naszym kraju pojawiają się nowe firmy. Jednak większość z nich jest zamykana przed upływem 2 lat. To jest okres testowy z kilku powodów. Trzeba pracować nad promowaniem działalności, jeśli nie będzie inwestycji w reklamę, nie znajdą się klienci.

Przez ten czas właściciele działalności korzystają z preferencyjnych składek ZUS. Po tym czasie wydatki związane z prowadzeniem firmy rosną, a nie każdy jest to w stanie udźwignąć.

Kto może starać się o dotację z urzędu pracy na założenie firmy?

Z racji tego, że dofinansowanie jest zazwyczaj bezzwrotne, a najwyższa ich wysokość krąży wokół kwoty równej sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, to urzędnicy muszą wiedzieć, jak zostaną wydane te pieniądze. Dlatego trzeba przygotować dobry biznesplan, który jest tutaj obowiązkowy.

Podpisanie umowy – to również czeka na zainteresowanych

Urzędnicy chcą mieć gwarancję, że przekazane wnioskodawcy pieniądze będą wydane na określony cel. Z tego powodu, konieczne jest podpisanie przez strony umowy. W niej będą mieściły się wszystkie informacje m.in. o tym, kiedy przedsiębiorca będzie zobowiązany oddać pieniądze na rachunek bankowych urzędu pracy. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli działalność gospodarcza zostanie zamknięta, zanim upłyną 2 lata jej działalności, albo gdy pożyczone fundusze będą wykorzystane niezgodnie z ustaleniami.

Podpisanie umowy, to ostatni etap, który będzie czekał na wnioskodawców. Jeśli będą podpisane wszystkie niezbędne pisma, to dotacja zostanie przekazana na rachunek bankowy, który został wskazany w dokumentach. Wówczas trzeba będzie się skupić na realizowaniu swoich marzeń o niezależności finansowej i robieniu wszystkiego, aby mogły się one spełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here