samozatrudnienie

Samozatrudnienie inaczej mówić jest prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka opcja nie w każdym przypadku oznacza prowadzenie biznesu. Samozatrudnienie nie brzmi tak dobrze jak prowadzenie firmy jednoosobowej. Jednak z prawnego punktu widzenia chodzi o to samo. Poznaj definicję i podstawowe informacje dotyczące samozatrudnienia. Jakie są jej wady i zalety? Przekonaj się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/samozatrudnienie-co-to-jest-i-czy-bedzie-dobre-dla-ciebie/ 

Samozatrudnienie – podstawowe informacje

O samozatrudnieniu mówimy, kiedy osoba fizyczna podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek i ponosi za to odpowiedzialność. Na samozatrudnienie przechodzisz od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wystarczy, że złożysz wniosek o wpis do CEIDG i już możesz działać jako przedsiębiorca. Działalność gospodarczą otworzymy w bardzo prosty sposób. Możemy zrobić to nie wychodząc nawet z domu. Wniosek wypełnisz online za pośrednictwem platformy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Samozatrudnienie zalety

Dużymi zaletami samozatrudnienia są przede wszystkim ulgi w ZUS dla zaczynających przedsiębiorców. Jeśli chodzi o składki to nie płacisz lub płacisz niższe składki ubezpieczeniowe – dzięki temu zaoszczędzasz więcej pieniędzy. Dokładnie mówiąc 1069,14 zł. Przedsiębiorcom oferowane są: Ulga na start, obniżone składki oraz Mały ZUS plus. Jest to jednak propozycja, z której możesz skorzystać jako przedsiębiorca, ale nie musisz.Należy jednak pamiętać, że mniejsze składki, to w przyszłości mniejsza emerytura czy renta.

Dzięki wyżej wymienionym ulgom przez pół roku możesz nie płacić ZUS, a przez kolejne dwa lata składki mogą być niższe.

Inne zalety samozatrudnienia to m.in.:

  • swoboda działania – możesz współpracować z dowolną liczbą zleceniodawców,
  • szansa na większe zarobki (patrz wyżej),
  • możliwość odpisania kosztów uzyskania przychodu od podatku,
  • możliwość wybrania formy opodatkowania (na etacie w grę wchodzi tylko skala podatkowa, a przy działalności gospodarczej atrakcyjny może być np. podatek liniowy).

Jakie są minusy samozatrudnienia?

Wszystko co dobre kiedyś się kończy, a oznacza to, że kiedy wyczerpią się ulgi będzie trzeba zapłacić pełno składkę w ZUS. W wielu przypadkach okazuje się zimnym prysznicem dla przedsiębiorców. ZUS (mówimy tu o minimalnym) płacony przez przedsiębiorcę w 2020 roku to 1069,14 zł. Do tego należy doliczyć dodatkowo 362,34 zł na ubezpieczenia zdrowotnego. Nie skorzystasz z ulg zusowskich, kiedy będziesz działał na rzecz byłego czy też obecnego pracodawcy i wykonywał takie same zadania co na etacie.

Zobacz też: http://www.optimusplus.pl/wykaz-podatnikow-vat-przydatne-narzedzie-dla-przedsiebiorcow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here