Środki ochrony przy pracy na wysokości

W celu zabezpieczeniu pracownika przed upadkiem należy stosować odpowiednie środki ochrony. Pierwszym co przychodzi na myśl jest niewątpliwe kask ochronny. Istnieje wiele typów kasków, nie należy zapominać, że każdy kask jest przeznaczony do innej aktywności i tak jak kask rowerowy będzie spełniał swoją funkcję podczas jazdy na rowerze, tak już nie powinniśmy stosować go w sportach zimowych czy wspinaczce. W takim razie jak dobrać środki ochrony przy pracy na wysokościach, aby spełniały one swoje funkcje?

Najlepiej udać się do odpowiedniego sklepu i poprosić doradcę klienta o pomoc. Natomiast gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu polecam odwiedzić stronę https://asekuracje.pl/ochrona-przed-upadkiem/. Można zaczerpnąć z niej specjalistycznej wiedzy, którą dzielą się fachowcy. Ochrona przed upadkiem to podstawowa kwestia z jaką zmaga się kadra kierownicza na budowie. W przepisach BHP ochrona przed upadkiem zajmuje nadrzędne miejsce.

Niepoprawnie zabezpieczone wykopy, nieodpowiednia asekuracja podczas wspinania się dźwigowego na żurawia, źle zabezpieczone otwory okienne oraz przebicia w stropach – są to tylko jedne z głównych powodów wypadków na budowie, które mimo coraz większej świadomości pracowników jak i pracodawców zdarzają się bardzo często. Kontrole i szkolenia BHP są bardzo powszechne na placach budowy, co nie powinno dziwić, gdyż budowa to miejsce pracy o podwyższonym ryzyku wypadku.

Nie należy zapominać, że oprócz zabezpieczenia budowy należy zapewnić również środki ochrony indywidualnej takie jak: kask ochronny (koniecznie o przeznaczeniu budowlanym), rękawice ochronne, buty z odpowiednim czubkiem. Natomiast jak dobrać środki ochrony przy pracy na wysokościach? Niewątpliwie kask jest niezbędny, jednak pracownik będzie potrzebował bardziej specjalistycznego sprzętu jak i odpowiedniego przeszkolenia. Powinien być wyposażony w uprząż, linę, karabinki oraz przyrząd zjazdowy – jest to niezbędne minimum. Pracownik musi również mieć aktualny kurs dopuszczający do pracy na wysokościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here