Szafy na dokumenty: metalowe czy drewniane

Wybór wyposażenia do biura to często nie tylko kwestia wyglądu, ale i bezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to takich elementów, jak drzwi, sejfy czy szafy do przechowywania dokumentów i innych istotnych rzeczy. Jeżeli musimy wybrać komplet takich szaf, powinniśmy w pierwszej kolejności kierować się ich funkcjonalnością. Jakie zatem lepiej jest wybrać: metalowe czy drewniane?

Szafy na dokumenty do podstawa każdego biura

Wyposażenie biura zazwyczaj wygląda podobnie, niezależnie od profilu firmy, jaka w nim gości. Zwykle znajdziemy tam biurka z wyposażeniem, stolik do kawy i miejsce dla gości, a także zestaw szaf na dokumenty. W przypadku tych ostatnich często stajemy przed wyborem: lepiej wybrać drewniane czy metalowe? Obydwa warianty mają swoje plusy, jednak jeżeli zależy nam na wyjątkowej wytrzymałości i dużej ilości wariantów do wyboru, powinniśmy skłonić się bardziej w stronę tych metalowych.

Metalowe szafy lepiej znoszą upływ czasu

Najważniejszą zaletą metalowych mebli jest ich wytrzymałość. Nie ma znaczenia, czy będą nam służyć długo, czy wystawimy je na działanie wilgoci czy ryzyko uszkodzenia – wytrzymają takie warunki zdecydowanie lepiej, niż drewniane odpowiedniki. Nie ryzykujemy też sytuacji, gdy któraś z półek nie wytrzymuje nacisku leżących na niej rzeczy, a także nie musimy się martwić o deformację stelażu. Metal w porównaniu do drewna jest również śmiesznie łatwy w utrzymaniu czystości – wystarczy że raz na jakiś czas przejedziemy jego powierzchnię mokrą szmatką.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Metalowe szafy na dokumenty mają wiele różnych rodzajów zamków, dzięki czemu możemy dobrać dokładnie taki wariant, na jakim nam zależy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zróżnicować szafy pod względem zabezpieczeń i tego, kto może mieć do nich dostęp. Metal, z którego produkowane są meble cechuje się również dużą odpornością na ogień, czego nie można powiedzieć o drewnie. Jeżeli jednak mimo wszystko lubimy wygląd mebli drewnianych, możemy niejako połączyć obie te cechy. Istnieją bowiem producenci, którzy produkują meble metalowe o kolorze i teksturze bliźniaczo podobnej do naturalnych gatunków drewna.

Metalowe szafy na dokumenty to nie tylko wyposażenie, które będzie nam służyło przez lata, ale także kwestia bezpieczeństwa rzeczy przechowywanych wewnątrz. Jeżeli zależy nam przy okazji na nietuzinkowym wyglądzie, wystarczy że poszukamy producentów, którzy wykonują nieco bardziej designerskie wersje tych mebli. W rzeczywistości jednak nawet zwykła, prosta, szara szafa może być ciekawym wystrojem dla biura, jeżeli resztę pomieszczenia utrzymamy w podobnym stylu.

Sprawdź: Szafy na dokumenty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here