Wydatki na paliwo stanowią istotny element kosztów ponoszonych przez każdą firmę dysponującą własną flotą samochodów służbowych. Choć oczywiste jest to, że całkowita eliminacja kosztów paliwa jest niemożliwa, to istnieją skuteczne działania, mające realny wpływ na ograniczenie jego zużycia, a co za tym idzie na znaczne oszczędności w budżecie firmy. Z pomocą w osiągnięciu tego celu przychodzą nowoczesne systemy monitoringu floty. Systemy telematyczne takie jak WEBFLEET marki TomTom Telematics pozwolą odkryć słabe punkty floty, które generują nadmierne zużycie paliwa. Dzięki tworzonym raportom, będziecie Państwo w stanie również sprawdzić czy zastosowane przez Was działania (mające na celu obniżenie kosztów zużycia paliwa) przyniosły oczekiwane rezultaty.

Obniżenie zużycia paliwa przez odpowiednie zaplanowanie tras

Jedną z głównych przyczyn zbytniego zużycia paliwa przez samochody służbowe, są źle zaplanowane trasy przejazdów. Umawiając się na spotkania z kontrahentami w różnych punktach miasta, powinniśmy tak zaplanować ich harmonogram, by uniknąć zbędnych przebiegów. Pomoże to nam zaoszczędzić czas i paliwo, które stracilibyśmy podczas długich przejazdów w miejsca znacznie od siebie oddalone. Planując trasy musimy mieć na uwadze również aktualne warunki na drogach. Omijając korki samochodowe unikniemy kłopotliwych opóźnień oraz niepotrzebnego spalania paliwa. W opisanych wypadkach rozwiązaniem również jest telematyka. Platforma WEBFLEET nie tylko pomaga oszacować z wyprzedzeniem czas dojazdu z punktu A do punktu B i tworzyć harmonogramy spotkań, ale również dzięki dostępowi do danych o aktualnej sytuacji na drogach, pozwala na dynamiczne zmiany wcześniej zaplanowanej trasy w celu ominięcia korków.

Eco-driving jako metoda oszczędzania paliwa

Drugą istotną przyczyną powiększania się kosztów związanych z nadmiernym zużyciem paliwa, jest nieprawidłowe użytkowanie samochodu firmowego przez kierowców. Przeciągające się spotkania, czy utrudnienia na drodze powodują, że chcą oni nadrobić stracony czas dynamicznym stylem jazdy. Takie zachowanie nie przynosi jednak wymiernych korzyści, bo nerwowa jazda powoduje większe zużycie paliwa oraz niesie ze sobą ryzyko mandatu karnego czy nawet kolizji. Warto w swojej firmie wprowadzić zasady ekojazdy, która skutecznie ogranicza koszty generowane przez flotę. Umiejętna ekojazda pozwala zaoszczędzić od 5% do 25% zużywanego paliwa, powoduje również mniejsze zużycie podzespołów samochodu, a także podnosi bezpieczeństwo kierowców. Dzięki gromadzonym przez system telematyczny danym, managerowie flot będą mogli zweryfikować, którzy z kierowców prowadzą w stylu eco-driving, a których styl jazdy wymaga dodatkowego przeszkolenia w tej kwestii. Ponadto, egzekwowanie stylu ekonomicznej jazdy zmniejsza ryzyko uzyskania przez kierowców mandatów, co w przyszłości może skutkować niższymi składkami ubezpieczeniowymi.

Źródło: Tom Tom – Monitoring pojazdów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here