Jak zmienić czyjś sposób myślenia?

Czasami jest tak, że chcemy kogoś namówić na zrobienie czegoś, na wprowadzenie w życie naszego planu, chcemy komuś pokazać, że mamy rację, jeśli chodzi o dany temat. Niestety niejednokrotnie taka próba przekonania kogoś do swojego sposobu myślenia, kończy się kłótnią, która nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ każda ze stron sporu upiera się przy swoich założeniach i żadna nie chce odpuścić.

Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj z dwóch powodów. Jeden, to święte przekonanie, że to ja mam rację, a ta druga strona się myli. Drugi powód jest związany z tym, że chcemy zachować twarz i swoją dumę, więc nie chcemy zmienić swojego zdania. Warto jednak wiedzieć, że stosując odpowiednie techniki działania, możesz wpłynąć na sposób myślenia innej osoby, a nawet na to, jakie opinie ona wyraża.

Jeżeli chcesz wygrać kłótnię, to przede wszystkim musisz zrobić wszystko, aby jej uniknąć.

Ważne jest to, abyś pokazał, że szanujesz zdanie rozmówcy. Najgorsze co możesz zrobić w takim przypadku, to użyć stwierdzenia typu : „mylisz się”, „jesteś w błędzie”, „nie masz racji”. Jedyne co osiągniesz, to pokazanie w trochę taki ukryty sposób, że to co mówi Twój rozmówca, dla Ciebie jest po prostu głupie.

Każdy może popełnić błąd, nawet Ty! Jeżeli się mylisz, to należy się do tego przyznać szybko i zdecydowanie. Odwlekanie tego w czasie nie da żadnych pozytywnych efektów.

Dopilnuj, aby zaczynanie przez Ciebie rozmowy, odbywało się w przyjazny i miły sposób. Tylko wtedy będzie szansa na to, że nasz rozmówca zechce nas wysłuchać i że nie będzie się zamykał na to, co mamy mu do powiedzenia.

Używaj takich argumentów i mów w taki sposób, aby doprowadzić do sytuacji, w której Twój rozmówca, szybko odpowie „tak”, na to, co od Ciebie usłyszy.

Doprowadzić musisz także do takiej sytuacji, w której osoba, którą chcesz przekonać do swoich racji, będzie mówiła za Ciebie. Ty mów jak najmniej, to ona ma być tak poruszona tym co od Ciebie usłyszała, że sama zacznie mówić dokładnie to samo, tylko swoimi słowami.

Musisz także zrobić wszystko, aby tak poprowadzić rozmowę, że w pewnym momencie Twój rozmówca dojdzie do wniosku, że cały pomysł, wyszedł nie od Ciebie, ale tak naprawdę od niego.

Jak zmienić czyjś sposób myślenia?

Warto także próbować postawić się w pozycji Twojego rozmówcy. Tak abyś spojrzał na dany problem jego oczami, bo wówczas będzie Ci łatwiej zrozumieć jego postawę.

Staraj się być zawsze pozytywnie nastawiony do czyichś pomysłów i opinii, bo wówczas taka osoba chętniej wysłucha też Ciebie.

Podczas takiego przekonywania, warto się także odwołać do szlachetnych pobudek, aby przekonać rozmówcę, że tylko naprawdę wartościowi ludzie, niepotrafiący przejść obojętnie obok czyjejś krzywdy, są w stanie podjąć takie działania.

Mówiąc o swoich pomysłach wyolbrzymiaj je, mów o nich energicznie, żywiołowo, nadawaj im niesamowitą siłę.

Czasami też warto rzucić wyzwanie, aby taka osoba podjęła się chociaż próby przyjęcia Twojego stylu myślenia i spróbowała zrobić to, o czym Ty mówisz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here