ogrodnik

Dobrze zaprojektowany ogród jest to rozwiązanie, po które sięga coraz większa liczba osób. Sadzenie kwiatów oraz krzewów może być przyjemne, ale efekty niekiedy bywają pokraczne. Coraz większa liczba osób zatrudnia do tego zawodowego ogrodnika, który nie tylko zaprojektuje ogród, ale również posadzi odpowiednie rośliny. Dodatkowo będzie on dbał, aby cały czas ogród wyglądał perfekcyjnie. Jakie są zarobki ogrodnika oraz jak wyglądają jego szanse na rynku?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ogrodnik-ile-zarabia-i-jak-wejsc-na-rynek/

Szanse ogrodnika na obecnym rynku

Aby rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, nie konieczne jest ukończenie szkoły ogrodniczej lub posiadanie odpowiednich certyfikatów. W tym przypadku liczą się przede wszystkim umiejętności, wiedza teoretyczna oraz kreatywności poczucie estetyki. Oczywiście edukacja jest bardzo ważna i w bardzo dużym stopniu może pomóc, ale klient ostatecznie będzie liczył się jedynie z dobrze wykonaną pracą. Ważna jest również znajomość gatunków roślin oraz typów gleby. Oczywiście zawsze możemy po prostu otworzyć firmę i zatrudnić profesjonalnych ogrodników, ale wymaga to sporego kapitału początkowego.

Ogrodnictwo – własna działalność gospodarcza 

Zakładając własną firmę musimy liczyć się z tym, że będziemy potrzebowali niezbędnego sprzętu do pracy. Będzie to potrzebne zwłaszcza jeżeli pracę będziemy wykonywać sami, a nie w przypadku zlecenia tego podwykonawcom. Do narzędzi ogrodniczych, które z pewnością nam się przydadzą zaliczymy: zestaw sekatorów, nożyce, szpadel, łopata, glebogryzarka, kosiarka, a w niektórych przypadkach ciągnik ogrodniczy. Do tego dochodzi również sprawa oprogramowania, które będzie służyło do wykonywania projektów i wizualizacji ogrodów. Sam program będzie to koszt około 3000 zł. Wszystkie narzędzia ogrodnicze będziemy musieli dodatkowo przetransportować na wybraną działkę do klienta. W tym będzie musiało pomagać nam auto.

Jakie są zarobki ogrodnika?

Wypłata ogrodnika jest zróżnicowana w zależności od pory roku, miesiąca, a także ilości zamówień. Wykonanie jednego projektu sporego ogrodu będzie to koszt od 500 do 2000 zł. Dodatkowo płatna jest praca sezonowa, która polega na pielęgnacji, mnogości roślin oraz robocizny. Ogrodnik średnio zarabia około 4500 zł. Jednak jeżeli jesteśmy zatrudnieni jako pracownik szeregowy, to według branżowych portali możemy liczyć na pensję w wysokości od 1800 do 3000 zł. Wiosną i latem ogrodnik będzie zarabiał nieco więcej niż w przypadku zimowych i jesiennych miesięcy.

Zobacz też: http://www.polskidom.com.pl/ukladanie-kostki-brukowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here