Rozwód

Osoby, które pracują w sądzie to specjaliści w tematach prawnych. W niektórych kręgach na naukę poświęca się całe życie, a kształcenie się ma miejsce już od młodych lat i jest ukierunkowane w stronę drogi prawniczej. Wiele filmów czy książek pokazuje tę pracę od innej, emocjonalnej strony.

Nie da się ukryć, że wiele sądowych spraw wiąże się z niezwykle tragicznymi historiami. Taka osoba, oddając sprawę w ręce prawnika, chciałaby mieć do niego całkowite zaufanie. Dlatego do tak trudnych spraw warto skorzystać z pomocy osoby kompetentnej, profesjonalnej i rozumiejącej powagę oraz złożoność indywidualnej sprawy. W końcu jedna sprawa może być odbierana całkiem inaczej przez różne osoby. W życiu każdego człowieka pojawiają się sytuacje wyjątkowo skomplikowanie i złożone, które mogą być ciężarem psychicznym.

Najpierw można próbować rozstrzygać je samemu, jednak gdy to nie przynosi pozytywnych skutków, warto nie zwlekać i przekazać je na drogę sądową. Sprawy sądowe to bardzo często ostateczność dla wielu osób. Gdy już w żaden sposób nie możemy dojść do porozumienia lub znaleźć innego rozwiązania, decydujemy, aby skierować sprawę do odpowiednich organów. Również w małżeństwach pojawiają się czasem problemy, których nie jesteśmy w stanie naprawić. Wypalenie emocjonalne, przykre sytuacje, których nie da się zapomnieć lub brak wspólnych planów na przyszłość. Powodów do zakończenia małżeństwa może być wiele i często okazuje się, że może to być najlepsze rozwiązanie dla obu osób.

Nieszczęśliwe osoby czasem decydują się na ten krok, gdy jest już za późno, a relacja małżeńska przypomina bardziej plac boju, niż dawną miłość. W takich przypadkach ostatecznością jest rozwód. Sprawy rozwodowe są rozstrzygane przez sąd okręgowy. Pozew o rozwód może być złożony przez każdego z małżonków. Przeprowadzenie procesu sądowego ma na celu orzeczenie rozwodu. Proces ma wykazać, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – brak jest więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Dopiero wtedy sąd orzeknie rozwód. Jednocześnie po takim wyroku, zmienia się stan cywilny współmałżonków. Mogą oni wtedy ponownie zawrzeć związek małżeński w przyszłości.

Ile trwa rozwód?

Postępowanie może trwać naprawdę długo, jednak jest to zależne od indywidualnej sytuacji współmałżonków. Warto niektóre kwestie związane z dalszym życiem po rozwodzie, ustalić wcześniej między sobą. Bywa jednak tak, że kłótnia zabrnęła już za daleko i jest to niemożliwe do wykonania. Podczas całego procesu, rozpatrywanych jest wiele kwestii związanych z małżonkami, ich relacją, przeszłością. Może to wyciągać na światło dzienne masę spraw, które są krępujące i niekomfortowe.

Bywa też, że sędzia nie orzeknie rozwodu, jeżeli miałyby na tym znacząco ucierpień małoletnie dzieci. Decydując się na pomoc prawniczą, trzeba pamiętać, że rozwód musi rozpocząć się od pozwu, który należy stworzyć w formie pisemnej ze sprecyzowanymi żądaniami do osoby pozwanej oraz kwestiami alimentów czy sprawowania władzy rodzicielskiej. Adwokat katowice będzie najlepszą pomocą już na tym etapie procesu rozwodowego. Konsultacje mogą być przydatne, dlatego że oprócz wyżej wymienionych kryteriów, które pozew musi posiadać, należy dołączyć do niego właściwe dokumenty oraz uiścić opłatę sądową.

Inną poważną kwestią jest podział majątku, który może być mniej lub bardziej skomplikowany. Zależne jest to od różnych czynników, np. posiadanie wspólnego domu przez małżonków. W toku procesu sąd przesłuchuje małżonków – jest to konieczne i obowiązkowe. Również, tak jak w przypadku innych spraw, można skierować prośbę do sądu, żeby przedstawić dowody ze świadków, biegłych lub dokumentów. Czasem konieczne jest, by swoje zdanie wygłosiły dzieci. Niestety zdarza się, że małżonkowie wykorzystują je do swoich celów w sprawie. Aby więc cały proces, np. rozwód w Katowicach został poprowadzony sprawnie i w jak najszybszym tempie, warto od razu zacząć współpracę z odpowiednim specjalistą, który dołoży wszelkich starań, aby sprawa rozwodowa była jak najmniej nerwowa i stresująca.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here