Złote monety kolekcjonerskie – oferta nie do odrzucenia

Wiele osób chce zaoszczędzić i przy okazji zainwestować w coś, co zwróci mu się z pożytkiem w przyszłości. Opcji jest masa – począwszy od nieruchomości po dzieła sztuki. Jednak najbardziej popularny okazuje się zakup szlachetnych kruszców – w postaci sztabek czy monet inwestycyjnych. O wiele więcej możemy zyskać, kupując monety kolekcjonerskie. Są one świetną alternatywą dla ludzi, którzy pragną zarobić na ich kolekcjonerskiej wartości oraz na cenie złota.

Które monety kupować?

Które monety są najbardziej pożądane? Najlepiej, jeśli będziemy kupować monety o wadze 1 uncji (czyli ok 31g). Jest to standardowy format, który łatwiej później sprzedać oraz określić autentyczność towaru. Mamy wtedy większą gwarancję na to, że nikt nas nie oszuka i nie sprzeda nam podrobionych monet.

Złote monety – cena

Cena za monetę wzrasta, ponieważ w obiegu znajduje się ich coraz mniej z konkretnego roku. Dodatkowo warto wiedzieć, że cena monet bulionowych w przeciwieństwie do innych środków płatniczych nie maleje, ponieważ cena złota cały czas idzie w górę.

Poza tym nie ma konkretnej ustalonej ceny za monety kolekcjonerskie. Nie warto się sugerować cenami podanymi w katalogach monet, ponieważ zazwyczaj są to ceny nieaktualne i zawyżone.

Na wartość monet wpływa bardzo dużo czynników, m.in. ich unikalność, w jakim nakładzie zostały wydane, a także w jakim stanie są zachowane. Moneta kolekcjonerska, która została wybita lustrzanym stemplem, nie powinna mieć odcisków palców, ani nawet najmniejszych rysek.

Złote monety – gdzie kupić

Złote monety – gdzie kupić?

Niektórzy myślą, że monety bulionowe można zakupić w każdym oddziale Narodowego Banku Polskiego – jest to możliwe w przypadku monety o nazwie „Orzeł bielik”. Jest to pierwsza polska złota moneta, o najwyższej próbie złota 999,9 wybita przez Mennicę Polską na zamówienie NBP. Jej emisja rozpoczęła się 12. czerwca 1995 roku. Rewers tej monety zdobi sylwetka orła bielika wraz z następującymi informacjami: datą wybicia, próbą złota oraz masą monety.

Jednak co zrobić w przypadku, jeśli chcemy zakupić zagraniczne monety bulionowe? Nie dostaniemy ich w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Możemy je zakupić u dilerów, którzy skupują i sprzedają złoto. Ich biura są w każdym większym polskim mieście, chociaż zakupu możemy też dokonać przez Internet.

Jednak warto pamiętać, że sprawdzonym i pewnym sposobem na bezpieczną inwestycję w złoto czy inne szlachetne metale są mennice.

Jak przechowywać monety bulionowe?

Złote monety bulionowe są zazwyczaj wykonywane z najwyższej próby i nie posiadają domieszki innych metali, które wpływałyby na ich twardość. Złoto jest metalem miękkim, ale waga nie odgrywa głównej roli w przypadku monet bulionowych, tylko ich wartość kolekcjonerska – zachowana tylko wtedy, gdy moneta jest utrzymana w perfekcyjnym stanie. Jak zachować monety przed rysami, zagnieceniami i niepożądanymi uszkodzeniami? Najlepiej jest je trzymać w wełnianych rękawiczkach oraz wyciągać z kapsla menniczego tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Więcej na mennica-krakowska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here