Jak uniknąć kradzieży tożsamości?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że kradzież tożsamości to zagrożenie naprawdę powszechne, zwłaszcza w dobie Internetu oraz kart kredytowych, kiedy bardzo prosto można kogoś wyśledzić.

Jeżeli padniesz jego ofiarą, to wszystkie kredyty, raty i inne zobowiązania finansowe, które zostaną zaciągnięte na Twój koszt, mogą spowodować, że wpadniesz w spore kłopoty. Warto jednak wiedzieć, że istnieje parę prostych sposobów na to, aby uniknąć kradzieży tożsamości. To właśnie one:

Zawsze chroń swój PESEL.

Jeżeli nie ma takiej potrzeby, to nikomu go nie podawaj. Jeśli ktoś Cię o niego prosi, to koniecznie zapytaj, po co jest mu potrzebny Twój numer PESEL i czy jego podanie faktycznie jest niezbędne.

Pod żadnym pozorem, nie wolno Ci podawać numeru PESEL, ani numeru dowodu osobistego, komuś kto prosi o te informacje przez telefon. Nie masz żadnej pewności, kim tak naprawdę jest Twój rozmówca. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zawsze możesz wziąć numer od rozmówcy i później oddzwonić. Tak samo nie możesz podawać numeru PESEL, ani żadnych innych ważnych danych w wiadomości e-mail.

Dobrą inwestycją będzie niszczarka papieru.

Nigdy nie wolno wyrzucać do kosza takich dokumentów, jak: wyciągi z kont bankowych, wnioski o kredyty, dowody wpłaty kartką kredytową, czy kwity bankowe, jeśli nie zostały przez Ciebie podarte na malutkie kawałki. Byłbyś zaskoczony, gdybyś wiedział, jak wiele informacji można znaleźć na Twój temat w koszu na śmieci.

Systematycznie zmieniaj PIN-y oraz hasła.

Nie wolno Ci używać jako hasła swojej daty urodzin, ani imion członków rodziny. Nie możesz także dawać nikomu dostępu do Twojego konta, tak samo jak niedopuszczalne jest wpisanie PIN-u na kartkach przyczepionych do karty bankomatowej czy kredytowej!

Jak uniknąć kradzieży tożsamości?

Uważnie przeglądaj wyciągi z konta i z kart kredytowych.

Warto poświęcić te parę minut w ciągu każdego miesiąca, bo wówczas masz szansę znalezienia nieprawidłowości. Jeśli takie się pojawią, natychmiast musisz zadzwonić do banku, aby zgłosić nadużycie.

Bezzwłocznie też musisz zgłosić zaginięcia, albo kradzież dowodu osobistego czy karty kredytowej. Musisz to zrobić w banku i na komisariacie policji. Wówczas Twoje konta zostaną zablokowane, a złodziej nie będzie miał już szansy skorzystać z Twoich dokumentów, aby móc zaciągnąć kredyt czy zrobić jakieś zakupy na raty.

Natychmiast musisz złożyć zgłoszenie na policję, jeśli zakładasz, że mogłeś paść ofiarą kradzieży tożsamości.

Ważne jest także to, abyś zapobiegał kradzieży tożsamości w miejscu pracy. Nie podawaj nikomu loginów i haseł, do komputera, kont czy programów. Co jakiś czas zmieniaj hasła, w taki sposób, aby były zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Jeżeli odchodzisz od miejsca pracy na dłużej, to koniecznie pamiętaj, aby się wylogować.

Pod żadnym pozorem, nie wolno Ci ustawiać zapamiętywania haseł w przeglądarce internetowej, ani zapisywać ich w łatwo dostępnych miejscach, takich jak chociażby dysk na komputerze. Im lepiej będziesz chronił swoje dane, tym większa będzie szansa, że uchronisz się przed kradzieżą tożsamości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here